Вероятно повечето от вас много добре знаят какво представлява природният феномен Побити камъни – минавали са в този район, отбивали са се край каменните колони, знаят песъчливата почва в района, върху която уж нищо не расте.
Е, това не е точно така. Наистина районът около Побитите камъни е полупустинен и големи площи са покрити с бели, сиво-бели до жълтеникави пясъци. Флората е представена от редки растителни видове като неделенолистно великденче, кактуси, планинска роза, боянка, пясъчно коило… Част от растенията са включени в Червената книга на България като редки и застрашени видове.
А ние ще ви разкажем за Побитите камъни от гледната точка на историците, на ботаниците и разбира се – на геолозите. Благодарение на Стилиян Марков от Природонаучния музей във Варна и отговорник на обект „Побити камъни“, на директора на Музея на мозайките в гр. Девня – Иван Сутев и на доц. Антоанета Петрова, директор на Ботаническата градина към БАН, с която заедно разглеждаме дивите цветя, поникнали върху бедната почва, и кварцовите пясъци в района на Побитите камъни.
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg