Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Алея на книгата“ във Варна събира читатели от цялата страна

Най-голямото книжно изложение на открито у нас отбелязва десетото си юбилейно издание

БНР Новини

Над 50 български издателства представят хиляди книжни заглавия на десетото юбилейно издание на „Алея на книгата“ от 2 до 11 август във Варна. Уникалният формат се утвърди през последните години като най-мащабното пътуващо книжно изложение в България и продължава да събира читатели от цялата страна.

И тази година изложението е съпътствано от богата културна програма на Литературния кът всеки ден от 18:00 до 21:00 ч. в пространството от хотел „Черно море“ до Фестивалния и конгресен център. Ще бъде представена българската литературна сцена в цялото ѝ многообразие с премиери на книги, срещи с писатели и преводачи, дискусии и събития за най-малките читатели. Достъпът до всички събития в културната програма е свободен.

Юбилейното издание на „Алея на книгата“ включва и кръводарителска кампания под мотото „Капка кръв може да спаси живот, прочетена книга може да промени живот“. Инициативата в знак на подкрепа към здравната система в града е на организаторите на събитието от Асоциация „Българска книга“ и община Варна. До края на изложението всеки, който се включи в кръводаряването, ще бъде „поощрен” с книга, подарък от българските издателства.





Вижте програмата на юбилейното издание на „Алея на книгата“ от 2 до 11 август.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията въ Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20