Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсене из тайнствена Индия

„Пътувах на Изток в търсене на йоги и тяхното скрито познание. Вълнувах се при мисълта, че бих могъл да открия духовно просветление и по-възвишен живот, въпреки че това не беше основната ми цел. В търсенето си се скитах покрай бреговете на свещените реки на Индия – спокойната сиво-зелена Ганг, широката Ямуна и живописната Года вари.

Обиколих страната и Индия ме допусна в сърцето си и малкото останали мъдреци разтвориха множество врати пред непознатия западняк. Единственото, което мога да кажа е, че в Индия възвърнах вярата си“.

Това пише през 1934 г. британският писател и журналист Пол Брънтън в своята документална книга „Търсене из тайнствена Индия“. Книгата излиза едва сега у нас и е повод да говорим с преводачката Таня Докторова за тази Индия – малко известна тогава, и все още неизвестна днес.

Едно пътуване не просто в Индия, но и във времето, когато светът е бил по-различен от днешния.


„Индия е ценна не заради древните руини и храмовете, а заради хората, заради онези хора, които съхраняват мъдростта през вековете“. Това пише Пол Брънтън. Заедно с преводачката Таня Докторова говорим за тази пъстра галерия от образи, с които се среща един западняк, свикнал да мисли критично. Говорим за йогините, гадателите, факирите, мнимите месии, фокусниците…

„Щом не разбираш самия себе си, как очакваш да разбереш света?“, това казва на британския журналист Пол Брътнън един източен мъдрец.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54