Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсене из тайнствена Индия

„Пътувах на Изток в търсене на йоги и тяхното скрито познание. Вълнувах се при мисълта, че бих могъл да открия духовно просветление и по-възвишен живот, въпреки че това не беше основната ми цел. В търсенето си се скитах покрай бреговете на свещените реки на Индия – спокойната сиво-зелена Ганг, широката Ямуна и живописната Года вари.

Обиколих страната и Индия ме допусна в сърцето си и малкото останали мъдреци разтвориха множество врати пред непознатия западняк. Единственото, което мога да кажа е, че в Индия възвърнах вярата си“.

Това пише през 1934 г. британският писател и журналист Пол Брънтън в своята документална книга „Търсене из тайнствена Индия“. Книгата излиза едва сега у нас и е повод да говорим с преводачката Таня Докторова за тази Индия – малко известна тогава, и все още неизвестна днес.

Едно пътуване не просто в Индия, но и във времето, когато светът е бил по-различен от днешния.


„Индия е ценна не заради древните руини и храмовете, а заради хората, заради онези хора, които съхраняват мъдростта през вековете“. Това пише Пол Брънтън. Заедно с преводачката Таня Докторова говорим за тази пъстра галерия от образи, с които се среща един западняк, свикнал да мисли критично. Говорим за йогините, гадателите, факирите, мнимите месии, фокусниците…

„Щом не разбираш самия себе си, как очакваш да разбереш света?“, това казва на британския журналист Пол Брътнън един източен мъдрец.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15