Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За изложбата на Румен Жеков в Националната художествена галерия

БНР Новини
Снимка: sofia-art-galleries

Изложбата на художника Румен Жеков в Националната художествена галерия е четвъртата по ред от стартиралата 2018 година програма под надслов: „Българските художници днес“. Румен Жеков заема особено място сред най-талантливото и интересно поколение съвременни художници, със своя визия и знаково изведена образност.

Изложбата, която има краткото заглавие: „Избрано“ е подредена на базата на акценти и  контрапункти, като разкрива различни посоки  в неговото развитие като артист. „Художникът много бързо преминава през фигуративното в най-ранните си работи – „Нощта е безкрайна“, „Порта в нощта“, за да достигне до деликатни и изведени до знаковост композиции като „Фрагменти“, „Безсъници“, в които минимализмът е водещ артистичен избор“ – пише за него кураторът на изложбата Диана Драганова–Щир.

Ето и думи изказани от Румен Жеков, който винаги много точно и вътрешно мотивирано говори за своите неща: „Същинското въздействие на изкуството не е изобразителност, но е сугестия… и аз я търся в преминаването от тъмните сенки, към светлината на розовото, от изкуството на Изтока – като цветовете на японските вишни…“

Румен Жеков работи в областта на живописта, рисунката, фотографията, инсталацията, прави акции и пърформанси. Той работи и като създател и илюстратор на книги, десетки може би, където нещата са винаги много лично мотивирани, възприемат се леко и приятно, въпреки голямата пластическа култура на автора, натрупана през годините. Никога не губи връзка с променящия се свят, обича и натурата, затова в картините му винаги ще има нови знаци и пластически решения.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36