Преди седмица Александър Попов, българин живеещ във Великобритания, преплува Ламанша. За разговор по телефона в предаването „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“ на БНР е поканен баща му Юлиян Попов, известен политически анализатор и бивш служебен министър. Бащата завел сина си в басейна на пет месеца, откъдето е любовта на младия българин към плуването. При самото преплуване на Ламанша бащата, майката и братът на Александър били в съпътстващата лодка, а когато водните течения забавили преплуването с три часа брат му влиза да плува с него за кураж. Каузата, с която Александър свързва постижението си, е, подкрепата за бездомните във Великобритания.
Като професионален анализатор Юлиян Попов поставя въпроса за общите проблеми. Само 20% от българите могат да плуват. Оттук и големият брой удавяния (160 годишно) в България, счита той. А във Великобритания 80% от гражданите умеят да плуват. Това постижение е свързано с определена училищна и социална програма, която изисква от децата на 10-годишна възраст да преплуват по 25 м. без придружител. Не само родителите и училището, но и общините са отговорни за този процес. „Вместо да се строят стадиони по селата, които никой не ползва, със същите средства да строят плувни басейни и малки игрища“, настоя бившият министър.
По въпроса за Брекзит Юлиян Попов посочи, че голяма част от британците вече искат някакво решение на безизходната ситуация, затова и действията на Борис Джонсън ги удовлетворяват. С умел ход министър-председателят, подкрепен от кралицата, блокира опозицията в парламента и вероятността Британия да напусне ЕС в края на октомври е реална. „Няма нищо страшно от Брекзит без сделка – успокои Юлиян Попов разгорещени противници на Борис Джонсън – още на другия ден след Брекзит двете страни ще седнат на масата и ще се договорят“.
Чуйте интересния разговор в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg