Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тъмното минало на светлото бъдеще

Снимка: detstvoto.net

Думите предизвикват у нас определени асоциации, чувства, нагласи. Освен значенията, описани в речниците, те съдържат още много неписани смисли и представи, назовани с термина „концепт“ в лингвокултурологията. Думата „бъдеще“ няма дълго минало в речта ни. Преди да се появи тя, в старите текстове срещаме „бъдещност“ и „грядуще“. Бъдеще обаче е една от думите с особено силен заряд и поради това много употребявана с манипулативни намерения. В основата на нейната привлекателна сила е дълбоко вкорененото у нас и изобщо в европейската култура свързване на бъдещето с доброто, положителното, надеждата. Може би затова прословутото „обещание“ на Чърчил към британците от 1940 г. за „кръв, тежък труд, сълзи и пот“ продължава да се помни и повтаря – то разбива клишето за светлите очаквания от бъдещето. По време на т.нар. социализъм бъдещето е предпочитан сюжет за манипулация. Разбира се, в двете паралелни сфери на употреба на думите – частна и официална, то изглежда съвсем различно. Ако за обикновения човек то е свързано със семейството, децата, благосъстоянието, за официозните статии, речи, доклади и т.н. „светлото комунистическо бъдеще“ е път, нов свят и победа на прогресивните сили. Странно звучат подобни клишета в лични писма, посвещения и поздравления към роднини и близки, макар че документи от епохата свидетелстват за съществуването им. Дали пропагандата е успяла да облъчи толкова дълбоко съзнанието на човека или „правилните формули“ са били предназначени за евентуални „трети читатели“? Навярно и двата случая са съществували. За манипулативната употреба на концепта „бъдеще“ в пресата от 70-е години на ХХ в. разговаряме с Иво Панчев, гл.ас. в Института за български език.
• 25 години „За думите“: от фонда на предаването – доц. Огнян Танчев за думите „луд“ и „лудница“
• „Фестивал на синтаксиса“ в Париж – разказва проф. Петя Осенова от Софийския университет.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04