Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тъмното минало на светлото бъдеще

Снимка: detstvoto.net

Думите предизвикват у нас определени асоциации, чувства, нагласи. Освен значенията, описани в речниците, те съдържат още много неписани смисли и представи, назовани с термина „концепт“ в лингвокултурологията. Думата „бъдеще“ няма дълго минало в речта ни. Преди да се появи тя, в старите текстове срещаме „бъдещност“ и „грядуще“. Бъдеще обаче е една от думите с особено силен заряд и поради това много употребявана с манипулативни намерения. В основата на нейната привлекателна сила е дълбоко вкорененото у нас и изобщо в европейската култура свързване на бъдещето с доброто, положителното, надеждата. Може би затова прословутото „обещание“ на Чърчил към британците от 1940 г. за „кръв, тежък труд, сълзи и пот“ продължава да се помни и повтаря – то разбива клишето за светлите очаквания от бъдещето. По време на т.нар. социализъм бъдещето е предпочитан сюжет за манипулация. Разбира се, в двете паралелни сфери на употреба на думите – частна и официална, то изглежда съвсем различно. Ако за обикновения човек то е свързано със семейството, децата, благосъстоянието, за официозните статии, речи, доклади и т.н. „светлото комунистическо бъдеще“ е път, нов свят и победа на прогресивните сили. Странно звучат подобни клишета в лични писма, посвещения и поздравления към роднини и близки, макар че документи от епохата свидетелстват за съществуването им. Дали пропагандата е успяла да облъчи толкова дълбоко съзнанието на човека или „правилните формули“ са били предназначени за евентуални „трети читатели“? Навярно и двата случая са съществували. За манипулативната употреба на концепта „бъдеще“ в пресата от 70-е години на ХХ в. разговаряме с Иво Панчев, гл.ас. в Института за български език.
• 25 години „За думите“: от фонда на предаването – доц. Огнян Танчев за думите „луд“ и „лудница“
• „Фестивал на синтаксиса“ в Париж – разказва проф. Петя Осенова от Софийския университет.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната земя: 2 епизод – Българската база

С думите на инж. Петър Сапунджиев, инженер по електроника, започваме втория епизод за Антарктида на Радиоенциклопедия, в който ще разкажем повече за базата ни на остров Ливингстън. Инж. Сапунджиев се запознава по-подробно с дейността на Българския антарктически институт, докато работи върху специално измервателно устройство, необходимо за базата ни на..

публикувано на 30.07.24 в 16:30
Стоян Георгиев

Изкуственият интелект и новите устройства могат да са полезни при определени условия

"В зората на айфоните, тъй като и аз бях пленен от новите технологиите, когато децата ми бяха 12-13 годишни, за първи път им дадох възможност да се докоснат до дигитални устройства, но сега, при децата от "Z" поколението, тази граници се смъква много и днес нормалното общуване лице в лице е вече непознато за младите", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 30.07.24 в 10:27

Разновидности на звука "л" в българските диалекти

Дали заради онова прословуто телевизионно шоу от 2003 г., което роди песента "Сакауец" на "Хиподил" или заради близост в звученето, но в пространството битува твърдението, че пернишкото "л" е същото като онова "лениво" "л", подобно на "у", което се разпространява епидемично най-вече в речта на младите. Дори беглият досег до различните български..

публикувано на 30.07.24 в 08:10
История и съвременност в Баку

Старият Баку – декор от "Диамантената ръка"

Всеки, който е гледал "Диамантената ръка" с Юрий Никулин, ще се почувства у дома си в старата част на Баку Ичери Шехер. Да, да, снимките с ориенталския привкус на този и други известни съветски филми са реализирани в тази част на азербайджанската столица. В Двореца на Ширваншах, например, ще ви покажат стълбите, по които Андрей Миронов тича в..

публикувано на 30.07.24 в 07:55

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05