Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Денев-син – Амбицията на музиканта никога не бива да изчезва

БНР Новини
Снимка: sofiaweeks

Младият диригент спечели трета награда на международния конкурс за диригенти в Лос Анджелис. От десет години той е диригент на Филхармония „Пионер“. Преди това е учил пиано в НМУ „Любомир Пипков“ с Иван Дреников и дирижиране с Деян Павлов. В теоретичния факултет на Националната музикална академия с профил „оперно-симфонично дирижиране” работи с Пламен Джуров – дирижиране и с Александър Текелиев – оркестрация. На конкурса „Музиката и земята” през 2007 г. печели първа награда в категория „композиция”. На конкурса „Дико Илиев” за написване на произведение по повод 110 години от рождението на изтъкнатия музикант печели специална награда.

През 2016 г. Българското национално радио обявява конкурс за написване на творба по мотив от Симфония №4 на Йоханес Брамс. Печели го Любомир Денев-син, а произведението се нарича Brahmslantida. Автор е и на музика към игрални, документални и анимационни филми, сред които „Знакът на българина“, „Шестият ден“, „Месопотамия – следи в пясъка“, „Недовършената картина“.

Снимка: laconductingworkshop.orgЗа конкурса в Лос Анджелес изпраща запис от концерта „Рамо до рамо“ състоял се на 24 май тази година – събитие, на което музикантите от филхармония „Пионер“ свирят заедно с колегите си от Софийската филхармония.

„Много голяма роля изигра втората част на пета симфония на Чайковски. Тази втора част се получи може би най-вдъхновяващо, най-емоционално. В този концерт всички духови музиканти бяха от филхармония „Пионер“, а за щрайха седяхме рамо до рамо със филхармониците. Беше незабравим концерт. Мисля, че точно тази част изигра роля да бъда одобрен“ – казва Любомир Денев.

Състезава се с над сто млади диригенти. За майсторския клас и за конкурса остават двадесет. Между 5 и 10 август работят първо с камерен състав, а след това и с оркестър. За финалния тур остават само шест – от САЩ, Южна Корея, Япония, Китай, България, Канада. Преподаватели и членове на журито са английският диригент Нийл Томсън, който в момента е главен диригент на филхармонията на Гоас в Бразилия, Скот Уис, който е шеф на катедрата по дирижиране в „Глендейл комюнити колидж“ и Нове Дейпалан, който е организатор на конкурса.

На финала му се пада да дирижира първа част от Симфония №2 на Йоханес Брамс. „Всеки от дните те посочваха различно произведение. За последните два дни ми дадоха Бетовен - трета симфония първа части и за последния ден Брамс. Мисля, че запазиха най-трудните произведения за финала специално за мен“ – разказва Любомир.

В звуковия файл може да чуете целия разговор с Любомир Денев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50

Светлина Стоянова и Виви Василева са солистки на тазгодишния празничен Новогодишен концерт в НДК

Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..

публикувано на 01.01.25 в 08:05