Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Music Campus Balchik, 2019 за шести път събра млади таланти в Двореца

| обновено на 09.09.19 в 15:31
7
Снимка: Димитрина Кюркчиева

Довечера (9 септември) в Каменната зала на Културен център Двореца в Балчик е заключителният концерт на Music Campus Balchik, 2019 (1-10 септември). В последната фестивална вечер публиката ще се наслади на „Серенада“, опус 48 от Чайковски, „Симфония №10“ на Менделсон и „Екставаганца“ от Карел Босхоутен. Началото е в 20 часа, а входът е свободен за ценители, както впрочем бе на всички досегашни концерти в рамките на международния музикален форум. Това е шестото му издание. Създаден през 2014 година, фестивалът се провежда всеки септември в Двореца на румънската кралица Мария Единбургска в Балчик и включва майсторски класове по цигулка, виола и виолончело. Преди имаше и клас по флейта, а сега за пръв път – специалност оперно пеене, в която участват курсисти от 10 европейски страни, под ръководството на маестра Ирина Гавриловичи от Австрия. Останалите преподаватели са: Тула Халстром ( клавирен съпровод, Финландия), Марк Тоотен ( виола, Холандия), Стефан Хаджиев (виолончело, Франция/България), Карел Босхотен (камерна музика, Швейцария) и артдиректорът на фестивала Александру Гавриловичи (цигулка, Швейцария).

В три последователни концерта на Music Campus Balchik, 2019, на сцената на Каменната зала в Двореца се изявиха и преподавателите, и техните 33-ма възпитаници. Във фестивалния афиш бяха включени рядко изпълняваните „7 романса по поеми на Блок“ от Шостакович. Зрителите аплодираха „Хризантеми“ на Пучини, „Миниатюри“ на Дворжак и серенадите на Бетовен. Майсторският клас по струнни инструменти на Music Campus Balchik събра оркестър от възпитаници на Националната музикална академия и на българските музикални училища. „Целта на организаторите от швейцарското сдружение „Култура край границата“ е да се даде шанс на младите творци за срещи и изяви, както и стипендии за участие в това музикално събитие“ – казва директорът на сдружението Жасмина Щалдер.

„Не случайно за домакин е избран затвореният комплекс на Двореца в Балчик, който предразполага към вдъхновение, творчество и съзерцание. Благодарение на гостоприемството на това уникално място, превърнато в културен център, младите таланти отново се връщат тук и пазят хубави спомени от работата си в кампуса“ – допълва Жени Михайлова, директор на Държавен културен институт „Културен център Двореца“, с чиято подкрепа вече шеста година съществува Music Campus Balchik.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Несломен" е новият албум на Димитър и Христо

След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо  издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..

публикувано на 19.11.24 в 16:25

Националният музикален театър с нов прочит на "Криворазбраната цивилизация"

Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..

публикувано на 18.11.24 в 08:05

Стара Загора отново кани на Фестивал всички почитатели на операта и балета

Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от най-значимите събития в културната карта на България, ще започне на 21 ноември с премиера на домакините от Старозагорската опера – две едноактни творби на Пучини. Финалът ще бъде на 4 декември с "Рейнско..

публикувано на 17.11.24 в 09:05

Бароковата опера "Орландо" от Хендел представена в Мадрид

Роденият в Германия композитор Георг Фридрих Хендел е сред най-популярните личности от артистичния свят на Лондон от началото на 18 век. Неговата опера "Орландо", създадена през 1733 г. има п о-скоро артистичен, отколкото популярен успех при първите си представления. Музиката на Хендел съчетава бароково изобилие и едновременно с това лекота на..

публикувано на 16.11.24 в 07:55