„Колкото повече се натоварва паметта, толкова повече резултатите са по-добри“, проф. д-р Георги Лозанов
С началото на учебната година започва първият сугестопедичен курс „Испански език за Камино“ в София. Идеята е на сугестопед педагогът Ивелина Паничарова, която разработва езикова програма и учебник, специално създадени за българските пилигрими. По време на интензивното езиково обучение от две седмици ще се стимулират реални ситуации и диалози от ежедневието на поклонниците, които ще поемат по пътя на Свети Яков.
„Текстът в учебника представлява пиеса, разделена на отделни сцени. Всяка сцена и подтема е част от цялата пиеса и контекста на историята. Думите са част от изречения, а те от целия текст на сцената и пиесата. Частите се обясняват през цялото. Предстои ни едно вълнуващо преживяване, без черна дъска и оценки, а само с усмихнати хора, които ще влизат в различни роли на герои и ще заживяват нов живот“, обяснява авторката на учебника.
Езиковият курс по испански език за Камино е създаден въз основа на метода сугестопедия, който българският учен, психиатър и педагог проф. д-р Георги Лозанов създава и развива до смъртта си през 2012 година. Обявен е от ЮНЕСКО за най-хуманния и ефективен метод за изучаване на чужди езици. Днес сугестопедията е призната в много страни по света и е залегнала в основата на редица популярни алтернативни методи на обучение.
Част от приходите от първия курс ще бъдат дарени на фондация „Живот със синдром на Даун“.Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg