Общо дело, идея или интерес, мащабността и значимостта на което предопределя обединяването на усилията на повече хора, с оглед постигане на желаните резултати. Под това определение се подвизава думата „кауза“ в Уикипедия. Ако имате интерес, можете да видите и сами. В следващия текст обаче „кауза“ ще е равно на един почти 10-годишен малък голям човек.
Той носи името „Пощенска кутия за приказки“. Има си характер, интереси, цели, приятели, даже много добри приятели. Има си хора, които го отглеждат с любов и топлина и най-вече – има си кауза. В една кутия, представяйте си я както намерите за добре, този малък голям човек с много лица събира емоциите на безброй хора. Всеки път, когато кутията подаде сигнал, хората обличат емоциите си в думи. Усещат ги, мислят ги, редят ги, структурират ги в изречения, докато накрая емоциите не придобият образа на къс разказ.
Разказът преминава пътя от кутията до микрофон, от който не се бои да нададе глас. Точно там, където микрофонът става трибуна за мислите на хиляди, се ражда приказката. Един път прочетена, приказката вече живее свой живот в съзнанието на всеки, който е отделил от времето си за кутията с кауза.
След тези внушителни почти 10 години кутията тръгва на пътешествие, за да въвлече в приказката си и герои от една друга страна. От софийските клубове, през всички останали клубове у нас, тя ще се настани повече от удобно сред българската общност във Виена. Там ще разказва всичко онова, което е събрано под мотото „най-доброто от…“. Не го приемайте като клише, защото не е. А пък и да бъде такова, няма лошо. Това означава, че е вече изпитано, прието и утвърдено като най-доброто.
Пътуващата приказка ще поеме пътя към Виена на 4 октомври. За това си пътуване тя отново е въвлякла в приключението си познатите гласове от микрофона, които не просто дават глас на късите разкази, а направо са се слели с каузата на 10-годишния малък голям човек, носещ вече гордо името си „Пощенска кутия за приказки“. Въвлякла е и жената, която е сътворила тази кауза и няма абсолютно никакво намерение да се отказва от нея. Не я мислете, лесно й е да върви по този път, защото, както ще чуете от самата нея, той си е просто нейният път и няма две мнения по въпроса.
Да, за кутията с кауза на Гери Турийска се опитвам да ви разкажа от няколко реда насам. Предлагам обаче четенето да спре дотук и да си пуснете звуковия файл, за да чуете останалото.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg