Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде медиацията може да помогне

Свилена Димитрова, Анелия Торошанова, Надя Банчева, Юлия Раданова и Захари Генов в студиото на „Законът и Темида“
Снимка: Росица Михова

Медиационни техники са били използвани в много ситуации- в основата на създаването на Швейцария стои един от най-известните актове на политическа медиация. Миротворчески мисии провежда и норвежкият дипломат Фритьоф Нансен. Във време на остри конфликти, глад и ужасяващи събития след Октомврийската революция от 1917 г. и Гръцко-турската война от 1919-192 г. като активен дипломат и върховен комисар за бежанците на Обществото на народите и с цел запазване на мира той измисля специален документ, даващ право на военновременните и политически бежанци да пътуват безпрепятствено по света и да се заселват.

Заради Нансеновия паспорт хиляди български бежанци от Западна Тракия  успяват да стигнат мирно от България през 1922 г., а милиони руснаци и арменци успяват да се спасят от репресии.

Повече за историята на медиацията можете да прочетете в книгата на Катина Клявкова „В храма на медиацията“.

Какво е медиация? При какви спорове е ефективна тя? Каква е ролята на медиационните центрове към съдилищата? Има ли нужда от законодателна промяна за повишаване на дейността им? Има ли неизползван потенциал процедурата по медиация? При какви конфликти може да се мисли за задължителна медиация? Каква е ролята на медиацията при родителски спорове?

Отговорите на тези въпроси можете да чуете в звуковия файл. Гости в студиото са: Свилена Димитрова, адвокат-медиатор, член на УС на ПАМБ и бивш председател на Центъра за медиация към съда, Надя Банчева, адвокат-медиатор, председател на Центъра за спогодби и медиация към СРС и СГС, Юлия Раданова от Професионалната асоциация на медиаторите в България и Института за медиация и управление на спорове. Ще чуете и гледната точка по темата на Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Десислава Алексиева

Асоциация "Българска книга" с нов председател и фокус върху панаирите на книгата

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Десислава Алексиева – бивш председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга". Тя сподели важни акценти за бъдещето на организацията и българската книжна култура. Новият председател на асоциацията е Петя Господинова, която досега заемаше поста заместник-председател. Алексиева..

обновено на 19.06.25 в 10:44
Доц. Жана Казанджиева

Проф. Жана Казанджиева: 20% от пациентите с уртикария не се повлияват от стандартна терапия

Уртикарията – често наричана "копривна треска" – се оказва значително предизвикателство в дерматологичната практика, особено в своята хронична форма. По темата говори проф. д-р Жана Казанджиева, дерматолог в клиниката по кожни и венерически болести "Евродерма". Специалистката подчерта новите насоки в терапията на хроничната уртикария и нуждата от..

обновено на 19.06.25 в 09:43
Проф. д-р Веселка Дулева

Затлъстяването при децата расте, здравословният живот – недостижим за мнозина

Едва 6% от българите водят здравословен начин на живот, а само 2% спортуват всеки ден. Това сочат данни от национално проучване, проведено от изследователски център "Тренд". Изследването е осъществено в периода 12–18 май 2025 г. чрез метода "Лице в лице" сред 1001 пълнолетни граждани. Основните пречки за водене на здравословен начин на живот са..

обновено на 19.06.25 в 09:01

Истината за яйцата. Световно разследване разкри ужаси и в българска птицеферма

Представете си, че сте затворени в клетка. Няма светлина. Няма свеж въздух. Няма място за движение. И няма изход. В момента това е животът на милиарди кокошки в клетки по целия свят. Натъпкани в мръсни телени заграждения, до 10 птици заедно в една клетка прекарват целия си живот. Всяка кокошка разполага с по-малко пространство от обикновен лист..

обновено на 18.06.25 в 15:14
Доц. Красимира Христова

Доц. Красимира Христова: Важни препоръки за пациенти с хипертония през лятото

Летните горещини крият сериозни рискове за здравето на хората с хронични заболявания, особено тези с проблеми на сърдечно-съдовата система. В предаването Lege Artis доц. Красимира Христова , кардиолог и председател на Асоциацията по сърдечно-съдова образна диагностика, сподели важни препоръки за безопасно преминаване през горещите месеци. Според доц...

обновено на 18.06.25 в 12:55