Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба на Орлин Атанасов в „Сезони“

БНР Новини
"Композиция по Фибоначи"
Снимка: галерия "Сезони"

Галерия „Сезони“ събра приятели на своята първа изложба за новата си програма през есента – тази на художника Орлин Атанасов. Експозицията има заглавие „Артефакти“ и в някаква степен е ретроспективна за този скромен, надарен артист, защото отбелязва 40-годишнината от неговата творческа дейност.

Включени са пластики, изработени от различни материали, по стените артистично изработени – като живописни платна – принтове на негови произведения, които вече са по колекции и галерии, асамблажи, колажи, даже една живописна творба, като новото му занимание. Специално табло е отделено на работата му в запазения знак и логото, с които започва артистичната си кариера, където учител и вдъхновител му е Тодор Варджиев.

Материалите, които използва Орлин Атанасов са взети от природата – гората, морето, улицата, богатствата на подводния свят, а това са камък, корали, корени, раковини, въжета, метал, с които създава сложните структури на своите произведения. Особено значими са пластиките, защото се вижда фантазията и майсторството на автора – от късчето природен материал – като отнеме нещо или прибави нещо да създаде уникален и артистичен предмет, като изкуство и въздействие. Особено силна и значима в това отношение е творбата му „Икар“.

През годините е правил изложби, в които кафето е основният материал, даже обикновената италианска паста е била обект на негов проект. И тук ще цитираме Филип Зидаров, който е куратор на тази по-различна експозиция и, който откри изложбата: „Орлин Атанасов не е просто художник или скулптор, живописец или график. Той е археолог на неразчетените спомени, той е и интерпретатор на времето. Издирва ги и ги пренарежда, играе си с отломките на вечността, размества ги с разбитите анонимни спомени. И ги превръща в клавиш и струни, от които тихо звучи самото време…“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жената след 40!

Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство?  Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40".  Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..

публикувано на 24.02.25 в 11:00
Надин, Филип, Лили Гелева, София и Янислав

Тийнейджърът в мен: Лили Гелева

Нейните таланти са безбройни – учила е живопис, после актьорско майсторство в НАТФИЗ, после кино и визуална култура в Софийския университет, актриса и певица, която композира песните си. Работила е с Теди Москов, Мариус Куркински, Явор Гърдев. Тя е автор на подкаста "Свободно падане", природозащитник, майка на 2-годишен син и притежава страхотно..

обновено на 24.02.25 в 10:11
Яница Радева

Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека

Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека. Събитието е днес (24 февруари).  За творчеството на авторката като романист ще говори д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Яница Радева пише поезия, проза, литературоведски и книговедски текстове. Автор е на две стихосбирки и..

публикувано на 24.02.25 в 10:07

Стелиан Радев като Пип от "Моби Дик"

Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на Пип от спектакъла на Народния театър "Моби Дик". Интерпретацията по романа на Херман Мелвил изследва дълбините на човешкото съществуване и философските въпроси за страха от времето, за копнежа по..

публикувано на 24.02.25 в 09:35

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10