Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прави ли ни вегетарианството по-здрави и добри

Разговор за рисковете и ползите от отказа от животински продукти в Световния ден на вегетарианството

БНР Новини
Снимка: pxhere

"Вегетарианците са в по-добро здраве, те не страдат от висок холестерол, подагра, рак на дебелото черво. Освен това са по-толерантни хора" – заяви д-р Емилова, собственик на едноименна клиника в студиото на "Нашия ден" по повод Световния ден на вегетарианството. Тя прави тези заключения на базата на опита си като терапевт и твърди, че през практиката си има опит с около 48 хил. души.  

В разговора участва и личният треньор Николай Ценков, който заема една не толкова радикална позиция и смята, че най-важното е да се храним и живеем правилно. "Хората получават здравословни плюсове, ако водят осъзнат живот, а дали ядат месо или не – не е толкова важно... просто трябва да се замислят над това как ядат, как се движат, как живеят."

Според Ценков честият прием на месо далеч не е правилният вариант и предлага интересна формула за приема на белтъчини – за нетрениращ човек той трябва да е около грам белтък на килограм – т.е. ако тежите 60 кг, трябва да приемате 60 гр. белтъчини дневно.

В разговора се включва и Веселин Станков, запален поддръжник на веганството. Той твърди, че родители вегани могат да отгледат здраво потомство, тъй като са компетентни и информирани относно ползите и рисковете от изключването на животински протеини от диетата. 

Николай Ценков изтъква, че всеки трябва да се интересува от диетата си и да яде "просветено", тогава няма причина да се отказва от каквото и да било...

За д-р Емилова, която твърди че веганството повишава вероятността от зачеване, "децата на веганите се раждат умни и красиви, те стават отличници, не пушат и не пият". Тя не привежда статистика, а гарантира със сърцето и опита си, че децата на вегани и вегетарианците превъзхождат останалите.

"Хората са неграмотни и затова тъпчат себе си и децата си с месо, и затова са болни – твърди още тя, и добавя, че за онези, които не искат да се отказват напълно от животинските продукти, един прием на месо седмично, но не на купено от супермаркет месо, е позволено, същото се отнася за сиренето или яйцата.

Темата за ползите - предполагаеми или реални – от вегетарианството – е от онези, които разделят мненията и водят до оживени дебати, както проличава и от разговора в студиото.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10