Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честването на делото на Евлоги и Христо Георгиеви продължава в Букурещ

| обновено на 16.10.19 в 11:31
3
Корица на книгата “Евлогий и Христо Георгиеви - Живот и дейност” от проф. Христо Глушков

През този месец фондация „Евлогий и Христо Георгиеви” и Инициативният комитет в Карлово за отбелязване на 200 години от рождението на Евлоги Георгиев и 195 години от рождението на Христо Георгиев стартираха поредица инициативи, посветени на годишнината на тези най-големи благодетели в българската история. Братята са дарили не само 6 млн. златни лева и терени за изграждането на Софийския университет, но и повече от 2 хиляди стипендии за образование, средства за изграждане на техническо училище, болница и фабрика в Карлово, както и за издръжката на десетки училища, болници и читалища в цялата страна и извън нея. 

В Карлово бяха раздадени вторите национални награди за дарителство на името на братята Евлогий и Христо Георгиеви.

В категория „Образование“ бяха отличени доц. д-р Теодор Седларски от Софийския университет „Климент Охридски“ и писателят Илко Минев, в категория „Дарителство“ статуетки получиха принцеса доктор Теофана фон Саксен и пловдивският предприемач Любозар Фратев, а в категорията „Бизнес“ беше награден бизнесменът Лилко Бочев от Карлово.

За двамата братя се знае малко, дори и в учебниците по история те са само бегло споменавани и като че ли почти забравени и премълчавани.

Например на входа на разкошната концертна зала в Букурещ – Атинеума, стои паметна плоча с имената на двамата братя, замазани в момента, за съжаление. Евлоги и Христо Георгиеви даряват средства за изграждането на тази зала, както и за доизграждането на Букурещкия държавен университет. Били са най-големите търговци на Балканския полуостров, търгували от Англия до Египет и Русия, като в дейността си първи въвеждат използването на телеграфа. Всъщност двамата братя създават основите на българската икономика още преди да е съществувала българската държава. Най-големият им принос обаче е, че с дарителството си те налагат образованието и предприемаческия дух като формула за успеха на младите хора в България.

В българското дружество в Букурещ неотдавна се състоя предпремиерата на първия пълнометражен документален филм, посветен на делото им, с режисьор проф. Михаил Мелтев и сценарист Влади Киров. Любопитно е, че за създаването на филма по инициатива на екипа му е бил дигитализиран целият букурещки архив на Евлоги и Христо Георгиеви, представляващ около 20 хиляди страници, за разлика от българския, който дори още не е картотекиран. Българската премиера на лентата предстои по време на фестивала „Златен ритон” в края на месеца. На премиерата в българското дружество в Букурещ Нина Цанева разговаря с Христо Тучев – председател на фондация „Евлогий и Христо Георгиеви”, с чиято подкрепа е реализиран филмът.

Защо трябва да помним двамата братя и какво прави фондация „Евлогий и Христо Георгиеви” за незабравата на тяхното дело – нека чуем разговора:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Преображение Господне

За да ги крепи във вярата и да ги увери, че наистина е Син Божи и Спасител, като ги отдалечава от помисли, Христос се явява на трима от Своите ученици в небесна слава. Свидетели на събитието са апостолите Петър, Йоан и Яков. След като ги завежда на планината Тавор, Синът Божи се преобразява пред тях, като лицето му светва като слънце, а дрехите му..

публикувано на 04.08.24 в 09:15

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване.  "Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за..

публикувано на 03.08.24 в 12:04

В Дуванлии – селото на тракийските могили

Дуванлии е село в Горнотракийската низина и в него живеят 565 души. То се намира в община Калояново и е на 24 километра от областния град Пловдив. Край селото е открит един от най-важните тракийски некрополи. Той се състои от над 50 могили – от V век пр. Хр. до Римската епоха. Изследван е през 1926-1929 година под ръководството на професор Богдан Филов...

публикувано на 03.08.24 в 08:45

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33