Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българско заглавие в юбилейния сезон на Русенската опера

На 27 ноември 1949 г. с операта „Травиата“ на Верди е открита Русенската държавна опера. На същата дата със същата опера ще бъде отбелязана 70-годишнината на театъра. Целият сезон е празничен и за русенци предстоят много интересни срещи – премиери на „Мефистофел“ на Бойто, „Ловци на бисери“ на Бизе, „Парижки живот“ на Офенбах, детски спектакли, балетни постановки, камерни и симфонични концерти. Предвидени са изложби и научна конференция.


Българските заглавия също винаги са били на почит в репертоарната политика на операта. Миналата година това беше „Луд Гидия“ на Парашкев Хаджиев, а сега е „Българи от старо време“ на Асен Карастоянов. Оперетата ще бъде поставена от Аделаида Якимова, ще дирижира Владимир Бошнаков, сценографията и костюмите са на Иван Токаджиев и Диляна Първанова, хореографията на Цецко Колев. В ролите ще се представят Николай Урумов и Стоян Стоянджов като хаджи Генчо, Емил Желев и Владимир Маринов – Дядо Либен, Теодора Чукурска и Глория Кънева – Янка, Димитър Кюркчиев и Иван Пенчев – Иван, Йоланда Николаева и Неля Кравченко – Дела, Андреана Николова и Марияна Цветкова – Цона, Александър Баранов и Борис Луков – Павлин, Даниела Караиванова и Далия Урумова – Лиляна. В спектакъла участва и ансамбъл „Кукери“.

„Българи от старо време“ не е поставяна на Русенска сцена – споделя Аделаида Якимова. Прочитайки всички либрета, до които успях да достигна, открих, че целият възрожденски език някъде се е изгубил. Намерих много допълнително вкарани реплики, заигравки с публиката, което ми прозвуча като поп фолк… Затова смятам, че на сцената трябва да звучи автентичният език…това е езикът на българите от старо време, на Любен Каравелов, изключително цветист език. Изчистваме либретото от подобни заигравания, които биха харесали на публиката“.

Премиерните спектакли са на 24 и 29 октомври.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20