Втората си изложба от новия есенен сезон галерия „Стубел“ е заложила отново на един силен и ярък художник от по новото време – Васил Попов.
Графичната изложба със заглавие „Ксилограми“ на неотдавна напусналия ни художник (1958-2018) ни среща с една изключително интересна техника – цветни гравюри на дърво от различни серии, работени от Васил Попов в продължение на повече от 20 години. В едно свое интервю приживе авторът споделя: „Гравюрата на дърво е една истинска изящна техника, която въпреки привидната ограниченост на изразните средства, дава огромни възможности на изказ. Тя е емоционална и експресивна. Тя е съвършена в простотата си. Бих казал, че тя е и тъжна…“
Първата му изложба с тази техника той прави през 1989 година и не след дълго се утвърждава като един от най-оригиналните работещи, цветна ксилография графици у нас. Представянията на този артист през годините са предимно на международни графични форуми, като голямото му признание идва – награда от Международното триенале за гравюра на дърво в Банска Бистрица, Словакия.
Тази техника, както виждаме от изложбата дава едно богатство на образите, една интересна абстракция, с богато внушение на фактури и преливания, бели полета или изтънчен деликатен цвят, с което въздействат като изключително наситена и живописна картина. Колеги и приятели на Васил Попов оцениха изложбата „Ксилограми“ като една от най-ярките и силни изложби тази есен. Заглавието и селекцията на великолепната колекция постави нейният куратор Филип Зидаров.
Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg