Наскоро хилядите приятели и почитатели на големия писател отбелязаха неговата 90-а годишнина. По този повод проф. Мария Младенова е напът да осъществи своята отдавна замислена идея, да събере на едно място спомените за Радичков.
Проф. Младенова ги е издирила от различни регионални и национални вестници, литературни списания, алманаси и книги с мемоари. Това, което разказват съвременниците за бащата на „Суматоха“, „Свирепо настроение“ и „Опит за летене“, допълва представите ни за личността на вълшебника мъдрец. Текстове са от 47 души, плюс още 30, които са написани специално за настоящия сборник и в него ще се публикуват за първи път. В книгата участват 70 българи и 7 чужденци.
Оказа се, че най-често по различни поводи спомени за Йордан Радичков е писал световноизвестният славист и българист проф. Джузепе Дел’Агата, който пръв в Италия привлича вниманието на студентите си, а след това и на редица известни издатели и преводачи, към явлението Радичков. Така и „Ние, врабчетата“ зачуруликват на италиански, а след тях излизат още няколко сборника с разкази и новели.
Какъв е точно броят на италианските книги на Радичков, кога и как са били издадени, разказва самият проф. Дел’Агата, който гостува в студиото, заедно с проф. Младенова и с писателя Борислав Геронтиев. От Пловдив в разговора се включва и Недялко Славов, но не в ролята си на писател, а като някогашен издател на Радичков.
За първи път в националния ефир ще научите как се е появило уникалното издание на „Смокове в тревите“, което отдавна е библиофилска рядкост.
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..
Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg