В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти.
Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид Беласко. Докосва го дълбоко именно личната драма на нещастната японска девойка. Работа по творбата започва през 1901 г., но често се налага да спира. Проявява интерес към културата на Япония и се консултира с известната японска актриса Сада Яко, както и със съпругата на японския посланик. Премиерата е на 17 февруари 1904 г. в Миланската Скала, но е пълно фиаско и това води до преработка на някои от сцените. В новия вид е играна същата година на 28 май в Бреша. Това вече е триумфа на "Мадам Бътерфлай". През 1906 г. е поставена в "Ковънт Гардън" - Лондон, а на следващата в "Опера комик" - Париж.
За военноморския лейтенант Бенджамин Франклин Пинкертон бракът му с Чо-Чо-Сан, известна като Пеперудата, е неангажиращо удобство по време на престоя му в Нагасаки. От друга страна, Чо-Чо-Сан приема брака много сериозно, приема християнската вяра и плаща жесток данък – семейството я проклина и изоставя. Творбата показва явния културен сблъсък между принципите на два свята, между културата на Изтока и Запада.
Изпълнителски състав:
• Чо-Чо-Сан (мадам Бътерфлай) – Марина Ребека (сопран)
• Сузуки, нейна прислужница – Дария Шушкова (мецосопран)
• Бенджамин Франклин Пинкертон, лейтенант от американския флот – Джошуа Гереро (тенор)
• Шарплес, посланник на Щатите в Нагасаки – Стефан Астахов (баритон)
• Горо, сватовник – Матеус Шмидлехнер (тенор)
• Принц Ямадори – Александър Илвакин (баритон)
• Будистки монах, чичо на Чо-Чо-Сан – Евгений Солодовников (бас)
• Якусиде, другият чичо на Чо-Чо-Сан – Юрай Кучар (бас)
• Имперския комисар – Андрей Максимов (бас)
• Официалния секретар – Олег Залицкий (бас)
• Майката на Чо-Чо-Сан – Кристина Агур (мецосопран)
• Лелята – Анна Лах (сопран)
• Братовчедка – Мария Изабел Сегара (сопран)
• Кейт Пинкертон – Анита Монсерат (мецосопран)
Хор и оркестър на Виенската държавна опера
Диригент – Джампаоло Бизанти
Снимки - Wiener Staatsoper / Michael Pöhn
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg