Създателят на инициативата Гората.бг Никола Рахнев е Будител на 2019 година. Той получи най-много гласове в платформата за подкрепа на будителските проекти в bnr.bg.
Хор "Ваня Монева" с диригент Ваня Монева откри церемонията в зала 6 на НДК по връчването на наградите "Будител на годината 2019", която беше водена от Ива Дойчинова и Андрей Захариев. Наградата Будител на 2019 година – скулптурата „Аз, буки, веди – Знание“ на Александър Пройнов – бе връчена от малката Светлана Атанасова от Детския радиохор и и.д. генералния директор на БНР Антон Митов. Със засадените 622 000 дървета и амбицията те да станат 1 000 000 до края на 2019 г. Рахнев успява да вдъхнови хиляди българи да се включат в засажданията и да подкрепят борбата със замърсяването на въздуха.
Никола Рахнев е вдъхновен мечтател, който е уверен, че това е само началото. Човек, който вярва, иска и може, и има смелостта да действа, уверен, че ние правим света, в който живеем. Човек, който създава, вдъхновява, пробужда, увлича след себе си! Никола е създател на инициатива, правеща чудеса: Гората.бг. Това е най-голямата доброволческа инициатива в България – засажда гори и дървета в цялата страна с доброволци, млади хора и деца. Участие са взели над 50 000 души. И всичко това без корист, без политика, инициативата е чиста, чистото желание за промяна за по-добър, по-зелен, по-красив, по-щастлив свят! За 8 години Гората.бг прераства от идея в огромна споделена мечта, която вдъхновява и пробужда десетки хиляди българи.
Специалната награда на фондация „Българска памет“ даде д-р Милен Врабевски, основател на фондацията. Отличието отиде при Нургюл Салимова, детето-чудо от с. Крепча. Чрез своя всеотдаен труд и амбиция, тя се стреми да стане номер 1 в света, а успехите ѝ обръщат погледите към България като шахматна нация с бъдеще. "Никой разумен човек не чака благодарност за това, че е извисен, за това, че успява да бъде добрият пример. И в това е цялата красота. Доброто начало е това, което ни прави хора", каза д-р Милен Врабевски при връчването на наградата.
Vivacom подкрепиха чудесния будителски проект за денонощна библиотека в Студентски град StudyHub. Наградата – елегантен и функционален таблет – връчи Цветелина Арсова, ПР и външни комуникации в компанията. Парадоксалната липса на учебни пространства в града на студентите е преодоляна от ентусиазма, неотстъпчивостта и креативността на петима младежи, чиято амбиция е да стигнат и до верига денонощни библиотеки.
Наградата на програма „Христо Ботев“ отиде при „Капачки за бъдеще“, превърнали капачките в кувьози. Директорът на програма "Христо Ботев" д-р Кирил Калев подари един час авторско предаване на екипа, който обещава да продължи и създаде още една будителска кауза през 2020 г.
На тържествената церемония в зала 6 на НДК бяха чествани и отличени всички будителски проекти за 2019 г. Номинираните бяха избрани между 16 предложения на журналисти от програма „Христо Ботев“ и над 100 предложения на слушатели. Журито на кампанията – д-р Милен Врабевски, проф. Огнян Герджиков, Елеонора Гаджева, Снежана Йовева Димитрова, Добрина Чешмеджиева, проф. Пламен Павлов и Ива Дойчинова, инициатор на „Будител на годината“ – пожела на всички участници да продължат по избрания път.
Защото будител не е отличие за една година, а мисия за цял живот!
Пред публиката в зала 6 на НДК и зрителите на БНТ бяха показани кратки филми за каузата и мисията на всички будителски проекти.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg