Създателят на инициативата Гората.бг Никола Рахнев е Будител на 2019 година. Той получи най-много гласове в платформата за подкрепа на будителските проекти в bnr.bg.
Хор "Ваня Монева" с диригент Ваня Монева откри церемонията в зала 6 на НДК по връчването на наградите "Будител на годината 2019", която беше водена от Ива Дойчинова и Андрей Захариев. Наградата Будител на 2019 година – скулптурата „Аз, буки, веди – Знание“ на Александър Пройнов – бе връчена от малката Светлана Атанасова от Детския радиохор и и.д. генералния директор на БНР Антон Митов. Със засадените 622 000 дървета и амбицията те да станат 1 000 000 до края на 2019 г. Рахнев успява да вдъхнови хиляди българи да се включат в засажданията и да подкрепят борбата със замърсяването на въздуха.
Никола Рахнев е вдъхновен мечтател, който е уверен, че това е само началото. Човек, който вярва, иска и може, и има смелостта да действа, уверен, че ние правим света, в който живеем. Човек, който създава, вдъхновява, пробужда, увлича след себе си! Никола е създател на инициатива, правеща чудеса: Гората.бг. Това е най-голямата доброволческа инициатива в България – засажда гори и дървета в цялата страна с доброволци, млади хора и деца. Участие са взели над 50 000 души. И всичко това без корист, без политика, инициативата е чиста, чистото желание за промяна за по-добър, по-зелен, по-красив, по-щастлив свят! За 8 години Гората.бг прераства от идея в огромна споделена мечта, която вдъхновява и пробужда десетки хиляди българи.
Специалната награда на фондация „Българска памет“ даде д-р Милен Врабевски, основател на фондацията. Отличието отиде при Нургюл Салимова, детето-чудо от с. Крепча. Чрез своя всеотдаен труд и амбиция, тя се стреми да стане номер 1 в света, а успехите ѝ обръщат погледите към България като шахматна нация с бъдеще. "Никой разумен човек не чака благодарност за това, че е извисен, за това, че успява да бъде добрият пример. И в това е цялата красота. Доброто начало е това, което ни прави хора", каза д-р Милен Врабевски при връчването на наградата.
Vivacom подкрепиха чудесния будителски проект за денонощна библиотека в Студентски град StudyHub. Наградата – елегантен и функционален таблет – връчи Цветелина Арсова, ПР и външни комуникации в компанията. Парадоксалната липса на учебни пространства в града на студентите е преодоляна от ентусиазма, неотстъпчивостта и креативността на петима младежи, чиято амбиция е да стигнат и до верига денонощни библиотеки.
Наградата на програма „Христо Ботев“ отиде при „Капачки за бъдеще“, превърнали капачките в кувьози. Директорът на програма "Христо Ботев" д-р Кирил Калев подари един час авторско предаване на екипа, който обещава да продължи и създаде още една будителска кауза през 2020 г.
На тържествената церемония в зала 6 на НДК бяха чествани и отличени всички будителски проекти за 2019 г. Номинираните бяха избрани между 16 предложения на журналисти от програма „Христо Ботев“ и над 100 предложения на слушатели. Журито на кампанията – д-р Милен Врабевски, проф. Огнян Герджиков, Елеонора Гаджева, Снежана Йовева Димитрова, Добрина Чешмеджиева, проф. Пламен Павлов и Ива Дойчинова, инициатор на „Будител на годината“ – пожела на всички участници да продължат по избрания път.
Защото будител не е отличие за една година, а мисия за цял живот!
Пред публиката в зала 6 на НДК и зрителите на БНТ бяха показани кратки филми за каузата и мисията на всички будителски проекти.
В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме. Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..
От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките" . За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева . По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени..
За "моментната снимка" на обществото ни като по-широка социална система в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..
В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..
Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg