Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Йосиф Аврамов:

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Доц. д-р Йосиф Аврамов
Снимка: БНР

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов, експерт в областта на финансите и инвестициите.

Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството.

Цените на природния газ зависят от европейските борси. Почти всичкия природен газ България взима от Русия чрез посредници и съобразено с европейските изисквания. При електричеството не е така – България е производител, но в пиковите часове изнася ток на север, вероятно към Украйна, смята доц. Аврамов.

"Нашите енергопредприятия работят с пълен капацитет – двата блока на АЕЦ "Козлодуй", държавният ТЕЦ "Марица Изток". Няма причина, ако нямаше износ, да не задоволяваме своето производство и токът да не бъде по-евтин", заявява доц. Аврамов.

Удължителният закон за бюджета може да бъде приет още в следващата седмица и обнародван най-късно в петък, по думите на експерта.

Министерството на финансите е положило усилия да изплати пенсиите в пълен размер този месец, но се наблюдават и бюджетни аномалии. В държавния сектор минималната работна заплата остава 933 лв., докато в частния е 1077 лв.  

Час по-скоро новото правителство, в чието съставяне доц. Аврамов е сигурен, трябва да приеме Бюджет 2025.

В заключение доц. Аврамов отправя препоръки към бъдещото правителство: "Призовавам да се обмислят бъдещите приходи от данъчната амнистия. Препоръчвам веднага след приемането на бюджета да влезе увеличението на новите акцизи – на цигарите от 1 март и на алкохола от 1 юли. Ако влязат по-рано ще се генерират поне още 2 – 3 млрд. лв."

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26