Десетки доброволци ще прекарат цяла седмица в клетка като форма на протест срещу фермите за ценни кожи и в подкрепа на Забрана за тяхното съществуване у нас. В градинката „Св. Климент Охридски“ – градинката до Народното събрание и срещу Софийския университет – хората последователно ще влизат един по един в клетката, ще стоят там, като се сменят денонощно. Демонстрацията се организира от сдружение КАЖИ („Кампании и активизъм за животните в индустрията“) и Гражданската инициатива за забрана добива на ценни кожи. Акцията „Седмица в клетка“ започва на 6-и ноември сутринта и ще продължи до 13-и ноември включително,
Сега започва ежегодното убиване на норки за кожи в България. От началото на ноември всеки ден хиляди животни ще намерят смъртта си в газови камери. Почти всички животни във фермите ще бъдат убити и одрани. Животните, които се убиват във фермите, са едва на седем месеца. В природата животът им може да надхвърли десет години.
В България функционират две ферми за ценни кожи. И двете са за американски норки. Общият им обявен капацитет е близо 130 хиляди животни. Около 70% от тях ще бъдат убити за кожите им през ноември. Близо 99% от норките се отглеждат във ферма до Старозагорското село Маджерито. На фона на увеличаващия се брой забрани в Европа, у нас се увеличава броят убивани животни за кожи всяка година.
Петя Алтимирска от Гражданската инициатива и председател на сдружение КАЖИ напомня как се стигна до инициативата за Забрана добива на ценни кожи у нас и ни разказва за последните събития около кампанията, слабо отразени в медиите. На 19-и октомври хора, подкрепящи забраната на фермите за ценни кожи протестираха пред Фермата за норки до село Маджерито. На 29-и октомври започна проверка от Областна дирекция за безопасност на храните – Стара Загора (дирекция към БАБХ), която трябва да установи дали фактическия брой на животните отглеждани в тази ферма отговаря на регистрирания капацитет.
За тази проверка представители на граждански организации бяха уведомени, но не бяха допуснати във фермата, въпреки, че искането е изпратено от тях с изричното настояване за тяхно участие в проверката.
Гражданските организации, поискали проверката са: сдружение „На Ти с природата“, сдружение КАЖИ, фондация „Дивите животни“ и „Animal Hope - Варна“. Тяхното писмено искане е изпратено на 16-и октомври до Министерството на земеделието и храните.
Резултат от тази проверка все още не е оповестен.
Очаква се да бъде насрочено заседание на Комисията по земеделието и храните в Парламента за разглеждане и гласуване на внесения в началото на септември законопроект за забрана добива на ценни кожи у нас. При разглеждане в първата Комисия (комисията по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите), законопроектът беше подкрепен почти единодушно от всички депутати.
Внесеният законопроект предвижда забраната на фермите за кожи да влезе в сила от 1 януари 2021 г. В свое становище от този месец, Министерството на околната среда подкрепи забраната. С това то потвърждава и неблагоприятните рискове от фермите за кожи върху биоразнообразието и околната среда. Клетката пред прозорците на Парламента и всички хора, решили да останат в нея, ще напомнят на депутатите, че се чака тяхното адекватно решение.
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg