Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Климатична стачка" е думата на 2019-а

БНР Новини
Грета Тунберг призовава учениците да не ходят на училище – "климатична стачка"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В годината на глобални протести срещу климатичните промени и призивите на Грета Тунберг към учениците да не ходят на училище "климатична стачка" се превърна в думата на годината, според лексикографите.

Всяка година екип на Collins Dictionary преглежда над 9,5 милиарда думи, за да създаде списък от десет нови или важни термини. Една от тези десет става Дума на годината. 

Според определението климатична стачка означава "форма на протест, при която хора отсъстват от училище или работа, за да вземат участие в демонстрация, изискваща спешни и решителни действия срещу климатичните промени."

За първи път терминът е употребен през 2015 г. за масовата демонстрация в Париж по време на среща на ООН за климата.

Думата набра популярност през 2018-а, когато Грета Тунберг започна да пропуска училище в петък, за да протестира пред парламента, провокирайки заглавия в пресата и широк глобален отзвук.

Лексикографите са наблюдавали лавинообразно покачване в употребата на термина през 2019-а, най-голямото сред думите в списъка им, пише Guardian.

Според Хелън Нюстийд от "Колинс" "Климатична стачка" е изместила по употреба в медийния дневен ред дори "Брекзит", макар и за кратко.

Думата е във връзка и с миналогодишната призьорка: "Еднократна употреба" беше думата на 2018, отнасяща се до пластмасовите предмети, които се използват само веднъж. 

Друга, свързана с климата дума в списъка, още няма точен еквивалент на български: rewilding – която означава връщане на площи земя в първоначалния им див вид, както и hopepunk – която означава "литературно и артистично движение, което празнува търсенето на положителни цели пред лицето на злополучието."

Думите от последните шест години все по-често са свързани с политиката. 

"Речникът няма мнение за Брекзит, извън това, че той се оказа щедър откъм нови думи в английския, както и в насърчаването на ново използване на старомодни ругатни – каза Нюстийд. – Сякаш беше толкова отдавна, когато по-лъчезарни думи влизаха в класацията... тежко политизираната атмосфера на последните години се отразява върху езика, носейки нови думи и придавайки нов смисъл и нюанс на старите" – завършва тя.
 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15