Изключителна фигура в българското изкуство, широка култура и ненаситна любознателност, ренесансова чистота и яснота на мисълта – тези силни думи имат пълно покритие за личността и творческите изяви на художника Димитър Арнаудов – Диди, така рано отишъл си от този свят, само на 56 години.
Галерия „Дебют“ представя съвместна изложба – избрани произведения на двама автори Ива Хаджиева и Димитър Арнаудов, които са споделяли през годините съвместен творчески и житейски път. Изложбата се нарича „Заедно“ и включва някои от култовите, разпознаваеми картини на Димитър Арнаудов, негови рисунки и портретни творби, както и от страна на Ива Хаджиева, няколко пластики от бронз и теракота.
Тази авторка е по-малко известна със скулптурните работи, защото повечето време от творческата биография свързва с кукленото изкуство и редица сценографски решения. Нейни монументални скулптури присъстват в градската среда на София, Варна, Габрово и други градове.
В изложбата обаче вниманието приковават живописните творби на Диди Арнаудов, както са го наричали приятели и колеги. Сред тях са „Дон Кихот и Санчо Панса“, „Хляб“, „Родопски пейзаж“, „Тунизийски хан“, и най-вече прочутият негов „Автопортрет“, често знаменателно оценяван от изкуствоведи.
Димитър Арнаудов има голям принос в критическата и изследователска работа както за нашето изкуство, така и своите наблюдения върху световните шедьоври. През 1980 година, по време на специализация в Белгия, Арнаудов разработва темата: „Историческо развитие на фламандската живопис и приносът ѝ към европейската пластична култура“. През 1981 година излиза от печат книгата му: „Художникът и творбата“, за която получава годишната награда на СБХ. Изложбата „Заедно“ в галерия „Дебют“, посетена на откриването от забележително много хора – колеги, приятели, познавачи, има за цел да открехне „прозорец“ към самобитното изкуство и естетика на тези двама автентични творци в живописта, скулптурата, рисунката, критическата мисъл.
Снимки: Галерия "Дебют"
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg