„Китайският език е много сложен от гледна точка на това, че е съвършено различен от европейските езици. Изисква се един доста по-дълъг първоначален период към привикване към фонетиката и йероглификата, както и към начина на мислене на представителите на тази етнокултурна общност. Изискват се и много интензивни упражнения за усвояването на отделните компоненти на езика. Новият учебник „Да открием Китай“ е специално създаден за българите и предлага всичко това“, сподели доц. д-р Антония Цанкова, ръководител на катедра „Китаистика“ на СУ „Св. Климент Охридски“. Тя и гл. ас. д-р Евелина Хайн са автори на уводния курс към българското издание, адаптирано на основата на утвърдената серия учебни пособия „Discover China“.
Доц. Цанкова припомни, че началото на преподаването на китайски език в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е поставено през 1953 година от известния китайски лингвист и интелектуалец проф. Джу Дъси и старши преподавателката Джан Сунфън, които изграждат методиката и съставят първите учебни пособия за преподаване на китайски език в България. Тя обясни, че новоизлезлият учебник предлага нов комуникативен подход в обучението, който превръща ученето в ефикасен и приятен процес. И по този начин езикът може да се изучава и практикува в ситуации от реалния живот, като учащите развиват умения за естествено общуване на китайски.
Доц. Цанкова разказа за традициите в изучаването на китайски език у нас и за постиженията на българските студенти от специалността „Китаистика“ към Алма матер.
Антония Цанкова завършва специалност „Китайска филология“ в Санктпетербургския държавен университет, където изучава лингвистика при световнопризнатия езиковед-китаист С. Е. Яхонтов. Защитава докторска дисертация на тема „Факултативност на аспектуално-темпоралните показатели в съвременния китайски език в СУ „Св. Климент Охридски“ през 2015 г. Преподавател в СУ по дисциплините Граматика на китайския език, Старокитайски език, Практически китайски език – устен превод и др. Научни интереси и изследвания в областта на граматиката на съвременния и класическия китайски език, функционалната лингвистика, семантиката и прагматиката.
Евелина Хайн е главен асистент в катедра „Езици и култури на Източна Азия“ в СУ „Св. Кл. Охридски“ (от 2007 г), където преподава китайска средновековна литература, китайски фолклор, фолклор на източна Азия, както и курсове по практически китайски език (устен превод). Докторант е към същата катедра (от 2016 г) с тема на подготвяната дисертация „Култът към планината Тайшан във фолклорно-религиозната традиция на Китай“. Специализирала е в Германия и в Китай. Професионалните ѝ интереси са свързани с фолклора и народните религии на Източна Азия, както и с преводи на хуманитаристика и художествена литература.
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..
Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: · Мак Маринов за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...
За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова, Емил..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg