На 19 октомври 1919 г. е роден създателят на българската съвременна кларинетна школа проф. Сава Димитров.
„Това е акт на признателност от всички възпитаници на кларинетната ни школа. Всички оценяват огромния труд, многото постоянство и отдаденост на Професора – казва Сава Димитров, негов внук. Професорът направи много. Когато се връща от Чехия прави революционно нещо. Той сменя системата на инструментите, на които ние свирим днес. Той успява да убеди тогавашния управленски апарат на държавата, че е необходимо да се премине към тази нова, по онова време революционна, сега я наричаме съвременна система „Бьом“.
На концерта в камерна зала „България“ на 19 ноември от 19.00 часа ще излязат няколко поколения български кларинетисти. Ще свирят Атанас Колев, бивш първи кларинетист на Националното радио, както и Данчо Радевски, и най-младият Кристиян Калоянов, и двамата от същия състав. Самият внук на Професора също ще свири заедно с Петьо Бобев и Михаил Живков от Софийската филхармония, Станимир Чанков – първи кларинетист на Пловдивския оркестър, Росен Идеалов – дългогодишен преподавател в националното музикално училище и в Националната академия, Борислав Йоцов – доцент в Националната академия, диригент и директор на Нов симфоничен оркестър, Явор Добрев. Изпълненията на музикантите ще съпровожда на рояла Огняна Соколова – „Мога в момента да я нарека титуляра на кларинетната школа в България, която съпровожда нашите студенти и ученици“.
В програмата са включени три любими пиеси на проф. Димитров: Голямо концертно дуо, оп.48 на Карл Мария фон Вебер; Соната за кларинет и пиано №1, оп. 120 на Йоханес Брамс и Соната за кларинет и пиано, оп. 167 на Камий Сен-Санс.
Последните две творби са записани от проф. Сава Димитров и проф. Люба Енчева и това са първите издадени в България произведения за кларинет и пиано в изпълнение на български музиканти.
Има ли изненада и каква е тя? „Има и тя е в решението ни всеки един от нас да избере своя любима част от тези творби, която да изпълни“.
Целия разказ на проф. д-р Сава Димитров чуйте в звуковия файл.
38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал в Националния дворец на културата ще бъде от 17 декември до 5 януари 2025 г. Както всяка година, публиката ще избира между класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. По традиция в концертите участие ще вземат както..
"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним DèВяра. Песен за онези сладки грешки, за които всъщност няма смисъл да се обвиняваме, а трябва да се наслаждаваме на живота. Деница и Константин споделят, че най-трудното и най-лесното в правенето на..
По традиция на 7 декември се открива новият оперен сезон 2024-2025 на Миланската Скала. Този път изборът е нова постановка на "Силата на съдбата" на Джузепе Верди. На диригентския пулт отново ще застане Рикардо Шайи, а това е деветата творба на италианския композитор, която той ръководи в "Ла Скала". Режисьор е Лео Мускато, а изпълнителският състав, както..
Националният дворец на децата отбелязва юбилейната 75-годишнина от създаването си с красив музикално-танцов спектакъл, в който участие ще вземат над 400 деца, възпитаници на институцията. " На 10 декември от 19 часа в зала 1 на Националния дворец на културата ние подготвяме един подобаващ музикално-танцов спектакъл озаглавен "Чудеса от бъдещето"...
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
Какви са особеностите на пропагандните наративи, коментира във "Въпреки мрежата" доц. Милена Якимова , преподавателка в СУ "Св. Климент Охридски" и..
Излезе "Черната книга на правителственото разхищение в България", която за пореден път разкрива примери за неефективно и непрозрачно изразходване на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg