Европейският ден на антибиотиците всъщност е Ден на разумната, отговорна употреба на антибиотици. Върху това акцентират гостите на Александър Райчев в „Нашият ден“ адв. Мария Петрова, специалист по медицинско право, и проф. Витан Влахов.
Откриването на антибиотиците е едно от големите постижения на съвременната медицина, това обаче не означава, че трябва да си ги изписваме сами и да ги приемаме както намерим за добре. Както е известно от фармацията – разликата между лекарството и отровата е в дозата.
"Произволният прием на антибиотици води до антибиотична резистентност – на това наблегна адв. Петрова.
33 хил. души умират всяка година от инфекции от резистентни към антибиотиците бактерии по данни на Световната здравна организация.
Проблемът с устойчивостта към антибиотици донякъде се дължи на занижения контрол на продажбата на антибиотици.
В аптеките услугата е с сведена до покупко-продажба, без консултация. Продават лекарства без рецепта, за да не „ядосват“ клиента и това е част от проблема.
Проблемът може да се реши със създаването на единна електронна система за проследяване на лекарствената съдба на болния – каза адв. Петрова.
Резистентността към антибиотици се ускорява от злоупотребата и прекомерната употреба на антибиотици, както и от лоша профилактика и контрол на инфекциите.
Чували сте го и преди, нека ви го каже и проф. Влахов: "Простудата и грипът не бива да се лекуват с антибиотици.
Не бива да зачестява употребата на широкоспектърни антибиотици – допълни той. – Антибиотици се приемат не по-малко от 3 до 5 дни – защото поемането на по-малко от три дни е краткият път към създаването на резистентност – каза още проф. Влахов и обобщи:
Разумна употреба на антибиотици означава – не повсеместна, разумно преценена по отношение на необходимост, на избор на средството, на дозировка и на индивидуалните особености на болния.“
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg