Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антибиотиците – между ползата и резистентността

БНР Новини
Снимка: Pxhere

Европейският ден на антибиотиците всъщност е Ден на разумната, отговорна употреба на антибиотици. Върху това акцентират гостите на Александър Райчев в „Нашият ден“ адв. Мария Петрова, специалист по медицинско право, и проф. Витан Влахов.

Откриването на антибиотиците е едно от големите постижения на съвременната медицина, това обаче не означава, че трябва да си ги изписваме сами и да ги приемаме както намерим за добре. Както е известно от фармацията – разликата между лекарството и отровата е в дозата.

"Произволният прием на антибиотици води до антибиотична резистентност – на това наблегна адв. Петрова.

33 хил. души умират всяка година от инфекции от резистентни към антибиотиците бактерии по данни на Световната здравна организация.

Проблемът с устойчивостта към антибиотици донякъде се дължи на занижения контрол на продажбата на антибиотици. 

В аптеките услугата е с сведена до покупко-продажба, без консултация. Продават лекарства без рецепта, за да не „ядосват“ клиента и това е част от проблема.

Проблемът може да се реши със създаването на единна електронна система за проследяване на лекарствената съдба на болния – каза адв. Петрова.

Резистентността към антибиотици се ускорява от злоупотребата и прекомерната употреба на антибиотици, както и от лоша профилактика и контрол на инфекциите.

Чували сте го и преди, нека ви го каже и проф. Влахов: "Простудата и грипът не бива да се лекуват с антибиотици.

Не бива да зачестява употребата на широкоспектърни антибиотици – допълни той. – Антибиотици се приемат не по-малко от 3 до 5 дни – защото поемането на по-малко от три дни е краткият път към създаването на резистентност – каза още проф. Влахов и обобщи:

Разумна употреба на антибиотици означава – не повсеместна, разумно преценена по отношение на необходимост, на избор на средството, на дозировка и на индивидуалните особености на болния.“



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ако имах едно училище

Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..

публикувано на 12.11.24 в 15:44

Основателят на "Сайт Граунд Уеб Хостинг Къмпани" е първият носител на годишната награда на BESCO

На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..

обновено на 12.11.24 в 13:10
Георги Господинов

Георги Господинов с ново голямо отличие в деня на връчването на наградата "Букър"

Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..

обновено на 12.11.24 в 12:17

Изложба откроява обществените противоречия около ТЕЦ "Марица - изток 2"

Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..

публикувано на 12.11.24 в 11:33

Младежки пленер "Есенен вятър" – изкуство и есенна магия в Смоличано

В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..

обновено на 12.11.24 в 10:55