Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антибиотиците – между ползата и резистентността

БНР Новини
Снимка: Pxhere

Европейският ден на антибиотиците всъщност е Ден на разумната, отговорна употреба на антибиотици. Върху това акцентират гостите на Александър Райчев в „Нашият ден“ адв. Мария Петрова, специалист по медицинско право, и проф. Витан Влахов.

Откриването на антибиотиците е едно от големите постижения на съвременната медицина, това обаче не означава, че трябва да си ги изписваме сами и да ги приемаме както намерим за добре. Както е известно от фармацията – разликата между лекарството и отровата е в дозата.

"Произволният прием на антибиотици води до антибиотична резистентност – на това наблегна адв. Петрова.

33 хил. души умират всяка година от инфекции от резистентни към антибиотиците бактерии по данни на Световната здравна организация.

Проблемът с устойчивостта към антибиотици донякъде се дължи на занижения контрол на продажбата на антибиотици. 

В аптеките услугата е с сведена до покупко-продажба, без консултация. Продават лекарства без рецепта, за да не „ядосват“ клиента и това е част от проблема.

Проблемът може да се реши със създаването на единна електронна система за проследяване на лекарствената съдба на болния – каза адв. Петрова.

Резистентността към антибиотици се ускорява от злоупотребата и прекомерната употреба на антибиотици, както и от лоша профилактика и контрол на инфекциите.

Чували сте го и преди, нека ви го каже и проф. Влахов: "Простудата и грипът не бива да се лекуват с антибиотици.

Не бива да зачестява употребата на широкоспектърни антибиотици – допълни той. – Антибиотици се приемат не по-малко от 3 до 5 дни – защото поемането на по-малко от три дни е краткият път към създаването на резистентност – каза още проф. Влахов и обобщи:

Разумна употреба на антибиотици означава – не повсеместна, разумно преценена по отношение на необходимост, на избор на средството, на дозировка и на индивидуалните особености на болния.“



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40

В Париж показаха български килими на повече от век

Изложбата на автентични български килими в Париж, открита на вчерашния 18 април, събра вниманието на много почитатели на изкуството. Първата такава изложба в Париж отвори врати за показване на уникални килими от XIX и XX век. В галерията на Българския културен институт в Париж се събра експозицията с  невероятни примери на българското килимарство...

обновено на 19.04.24 в 09:18