Темата за заминаването, за завръщането, за образованието тук и там е постоянна. Най-голямата общност на българи с образователен и професионален опит в чужбина, постави началото на клуб, обединяващ випускници на британски университети. Обединеното кралство е предпочитана дестинация за българските студенти, а британското образование се слави като едно от най-добрите.
Британско посолство и сдружение „Тук-Там” създадоха Алумни клуб на българите, завършили университет в Обединеното кралство. Клубът приема за членове българи, които имат завършено висше образование (степен бакалавър, магистър или доктор) от университет в Обединеното кралство и които, независимо къде се намират по света, имат желание да се запознаят с други българи с подобен опит.
Гости на "Нашият ден" бяха Емилия Клайн, мениджър общност на сдружение "Тук-там", и Десислава Танева от Търговския отдел на посолството на Великобритания у нас, и разказаха за основаването на Алумни клуб.
"Нашата мисия е заедно – от тук и от там – да направим България едно по-добро място. Да обединим българите, които имат опит и образование в чужбина. От самото начало "Тук-там" създава общност на единомислещи хора. Проектите, в които инвестираме много време, усилия и обич, са кариерните събития. Но те не са единствената посока, в която работим. Имаме и фонд "Иди, учи и се върни". Общата ни цел е България да стане едно по-добро място за живеене за всички ни", каза Емилия Клайн.
“Обединеното кралство е предпочитана дестинация за българските студенти. Тази популярност е отражение на силата на британското образование, което вярвам, че помага на студентите не само да се учат, но и да мислят независимо, и още повече, да мислят как да допринесат за обществото като цяло. Затова и толкова се радваме да подкрепим създаването на този клуб, който не само ще свързва българската диаспора с родината, но и ще предостави възможности на своите членове за създаване на нови приятелства, кариерно и бизнес развитие и доброволчество”, сподели Н.Пр . Ема Хопкинс на откриването на клуба в посолството на Великобритания.
“Желанието ни е клубът да бъде активен благодарение на всеки един член, който да споделя, предлага, организира и участва в неговата дейност. Алумни клубът е общност, целяща да създаде платформа за професионални и приятелски контакти, както и да допринесе чрез опита и познанията на своите членове за подобряване на цялостната среда в България. Ние вярваме, че общности от такъв вид вдъхновяват и дават възможности на своите членове да допринасят България да бъде едно още по-добро място за живеене”, добави Христо Бояджиев, основател на „Тук-Там”.
Въпреки липсата на официални данни основателите знаят, че българите, завършили висшето си образование в Обединеното кралство, са много, и вярват, че знанията и опитът, които те са натрупали по време на обучението си, ги обединява и предразполага за сформиране на общност.
Партньоски организации на UK Alumni Club Bulgaria са Британско-българската бизнес асоциация (BBBA), Британски съвет, Българска Чийвнинг асоциация и Асоциация на българите учили във Великобритания (ABSB).
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg