Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Форум Relogia обединява науката и технологиите с изкуството

Форумът поставя началото на поредица от събития в сферата Наука+Изкуство+Технология в България.

БНР Новини

Интердисциплинарният подход, който обединява достиженията на науката, технологията и изкуствата, датира поне от Ренесанса, но съвременната епоха повече от всякога изисква подобно отношение за осмисляне на промените, които движат съвременния живот.

Първото издание на форум Relogia е посветен на човешкото измерение и предлага различни прояви – конференция, практически работилници и изложби. За първото издание на Relogia  у нас идват световни експерти с над 10-годишен опит в крос-дисциплинарността и сътворчеството. 

Форумът поставя началото на поредица от събития в сферата  Наука+Изкуство+Технология в България. Той ще се състои в НДК между 21 и 24 ноември.

Relogia/Триалози 2019 е с безплатен достъп след регистрация.

Голямата промяна в бъдеще ще бъде, че да учиш, ще е едно от основните осъзнати занимания на човека – но не с цел иновации, а с цел сътворчество, обединяващо диаметрално противоположни дисциплини. Това ще се случи чрез възпитаването на ренесансови модели на мислене, които са все по-търсени. 

Ще можеш да мислиш в няколко дисциплини едновременно, и това ще може да се тренира; ще може да учиш музикална хармония, докато в същото време се занимаваш с биология, химия, неврология и психология” – казва д-р Цветана Иванова, основател и главен изпълнителен директор на фондация “Re:”. 

Сред гостите-лектори ще бъде генералният директор на Европейската организация за ядрени изследвания ЦЕРН, д-р Фабиола Джаноти. 

За форума у нас идват Nokia Bell Labs със Sonic Empathy project – интерактивна инсталация, която ще позволи на публиката да създава музика с технология за видео анализ; Galerija12+, разработваща Музеят на бъдещето във Дубай.

Университетът Аалто, Финдалния представя "Материалите имат значение"/Materials do matter – изложба комбинираща наука и дизайн с бизнес. А BM Vision от България ви канят на "Потапяне в културата 360°" – те създават иновативни продукти, които позволяват виртуални разходки из различни културни и природни обекти в България.

За първи път в България, публиката - участник в тренинга на RELOGIA | ТРИАЛОЗИ 2019, ще съпреживее в реалност изпълненията на: Геннадий Ткаченко, Brain-DJ, който на живо ще демонстрира как с мозъка си човек контролира звука и образите в невъзможно интерактивно визуално произведение. 

Музиката на хормона на любовта окситоцин, ще оживее в изпълнението на един от най-известните джазмени на България, Михаил Йосифов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21
Ясен Пенчев, Даниел Койнов, аз, Андрей Стефанов, Веселин Маркович, златни медалисти по информатика на България от Международната жаутиковска олимпиада

Еврика! Успешни българи: Борис Михов

Борис Михов е един много добър състезател по информатика. Той е ученик в СМГ "Паисий Хилендарски", участва в различни отбори и е посещавал множество състезателни форуми. Определя себе си себе си като ценител на разнообразната храна, хубавата музика и интересните сериали. Борис Михов е отличен със стипендия от Фондация "Еврика" заради бронзовия..

публикувано на 08.07.24 в 17:05

Творби на Сезар и Пикасо в подножието на Фуджи

Представете си 70 хиляди квадратни метра парк, в който шедьоврите са така органично вплетени в природата, че сякаш винаги са били там. А когато става дума за Музея под открито небе в японското градче Хаконе думата шедьоври никак не е пресилена щом става дума за творби от автори като Огюст Роден, Сезар и Хенри Мур. Културното средище, отворило..

публикувано на 08.07.24 в 08:35