Една компактна изложба от 12 платна с привидно аналогични сюжети-планински пейзажи, разриват един богат и философски осмислен свят на художничката Елена Георгиева. Изложбата, която тя представи в галерия „Астри“ се нарича „Горната земя“.
Предизвикателствата в този нов неин проект са няколко – от една страна голямо-форматни картини, в които като че ли вятърът свири в лицето ти и усещаш едно чувство за триумф, за покоряване, за сливане с природата. И от друга страна, по-малки, с издължен, вертикален формат картини, които са като процепи, които отново ни приобщават към великата Природа. Общуването с планината – както казва Елена Георгиева е на четири очи, всяко местенце има лице и име. И напомня, че сме мънички, като житейските си терзания или големи – като живота. Много интересна и впечатляваща е фактурата на тези картини. Мазката е така положена, че наподобяват всички природни материали, от които е съставена нашата планета – дали базалт, дали ивичести камъни, дали бели ронещи се скали, дали цветно стъкло, отрязъци от всички природни материали, които действат като структура, като философия, като вкус на озон. Цветовете са ослепителни – тюркоазът на примамливата далечина, виолетът на отиващия си ден, жълтият отблясък на залязващото слънце.
Важно е да се каже, че Елена Георгиева, която е завършила при такива преподаватели като професорите Десислава Минчева и Ивайло Мирчев, специалност „живопис“ в никакъв случай не им подражава, открила е своето лице и своя начин да бъде ярка и различна. Затова и признанието през годините идва естествено – с присъдена диплома в конкурс за рисунка, с изложба в галерия „София прес“, озаглавена „Места“; с номинацията си през 2016 година за специализация в Мюнхен. Това е един живописец със своя чувствителност и особена сетивност към нещата, които ни заобикалят, като усещане и за импресия и за съзерцание, което прави нещата в картините ѝ осезаеми.
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg