За пръв път в специализираното юридическо предаване „Законът и Темида“ на БНР прозвуча клип с адвокатската клетва. Поводът е 22 ноември – Ден на българската адвокатура, а клипът е продуциран от Висшият адвокатски съвет (ВАдвС).
Специален гост на предаването беше председателят на ВАдвС Ралица Негенцова.
"Не можем да си позволим да изоставаме от съвременните тенденции и особено в сферата на технологичните новости. От близо две години работим по въпроса за въвеждане на е-адвокатура. Никак не е лесно, защото е необходимо съгласуване и техническа съвместимост с платформите на цялата съдебна система. Но целта е наистина да се облекчи както работата на колегите адвокати, така и на нашите клиенти", каза Негенцова.
Тя подчерта, че Конституцията неслучайно е отредила специално място на адвокатурата, като я е провъзгласила за свободна, независима и самоуправляваща се. Но според председателя на ВАдвС тази независимост и равноотдалеченост от всички власти има своята цена. „Важно е да се знае, че адвокатурата не получава и една стотинка от публичния бюджет или от други източници. Всички органи на адвокатурата – от Висшия адвокатски съвет, Висшия дисциплинарен съд, Висшият контролен съвет до адвокатските съвети по места, както и Центъра за обучение на адвокати, се самоиздържат от вноските на всеки един адвокат. Това е част от цената на нашата независимост. През която пък се гарантира защитата на нашите клиенти в пълна степен. Адвокатът е отговорен пред клиента си, адвокатурата – пред цялото общество“, каза още Ралица Негенцова.
С организиране на постоянната квалификация на адвокатите, с изготвянето на становища по законопроекти, както и становища по конституционни и тълкувателни дела, Висшият адвокатски съвет носи своята отговорност както пред българските адвокати, така и пред цялото общество, обобщи председателят на ВАдвС.
Утре и вдругиден ще се проведе международна конференция на тема „Ролята на адвокатурата за върховенството на правото и демократичното общество“. Значимото събитие събира близо 50 чуждестранни гости, между които Джером Рот – избран президент на UIA (Международен съюз на адвокатите) и Джаклин Скот – изпълнителен директор на Института за върховенство на правото на UIA. Конференцията е организирана от Висшия адвокатски съвет, Института за върховенство на правото (IROL) и Международния съюз на адвокатите (UIA).
Целия разговор можете да чуете от прикачения файл.
Според чл. 9, ал. 1 от Закова за адвокатурата успешно издържалите изпита се вписват след полагане на следната клетва:
Заклевам се да изпълнявам добросъвестно задълженията си като адвокат в съответствие с Конституцията, законите на Република България и морала, да бъда достоен за необходимите за професията доверие и уважение и чрез поведението си при нейното упражняване и в обществото да проявявам уважение към съда и органите на властта, да защитавам с всички допустими от закона средства правата и законните интереси на моите доверители и подзащитни и да не издавам тайните им. Заклех се.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg