Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокатът е отговорен пред клиента си, адвокатурата – пред цялото общество

Ралица Негенцова (вляво) и Анелия Торошанова
Снимка: Росица Мохова

За пръв път в специализираното юридическо предаване „Законът и Темида“ на БНР прозвуча клип с адвокатската клетва. Поводът е 22 ноември – Ден на българската адвокатура, а клипът е продуциран от Висшият адвокатски съвет (ВАдвС).

Специален гост на предаването беше председателят на ВАдвС Ралица Негенцова.

"Не можем да си позволим да изоставаме от съвременните тенденции и особено в сферата на технологичните новости. От близо две години работим по въпроса за въвеждане на е-адвокатура. Никак не е лесно, защото е необходимо съгласуване и техническа съвместимост с платформите на цялата съдебна система. Но целта е наистина да се облекчи както работата на колегите адвокати, така и на нашите клиенти", каза Негенцова.

Тя подчерта, че Конституцията неслучайно е отредила специално място на адвокатурата, като я е провъзгласила за свободна, независима и самоуправляваща се. Но според председателя на ВАдвС тази независимост и равноотдалеченост от всички власти има своята цена. „Важно е да се знае, че адвокатурата не получава и една стотинка от публичния бюджет или от други източници. Всички органи на адвокатурата – от Висшия адвокатски съвет, Висшия дисциплинарен съд, Висшият контролен съвет до адвокатските съвети по места, както и Центъра за обучение на адвокати, се самоиздържат от вноските на всеки един адвокат. Това е част от цената на нашата независимост. През която пък се гарантира защитата на нашите клиенти в пълна степен. Адвокатът е отговорен пред клиента си, адвокатурата – пред цялото общество“, каза още Ралица Негенцова.

С организиране на постоянната квалификация на адвокатите, с изготвянето на становища по законопроекти, както и становища по конституционни и тълкувателни дела, Висшият адвокатски съвет носи своята отговорност както пред българските адвокати, така и пред цялото общество, обобщи председателят на ВАдвС.

Утре и вдругиден ще се проведе международна конференция на тема „Ролята на адвокатурата за върховенството на правото и демократичното общество“. Значимото събитие събира близо 50 чуждестранни гости, между които Джером Рот – избран президент на UIA (Международен съюз на адвокатите) и Джаклин Скот – изпълнителен директор на Института за върховенство на правото на UIA. Конференцията е организирана от Висшия адвокатски съвет, Института за върховенство на правото (IROL) и Международния съюз на адвокатите (UIA).

Целия разговор можете да чуете от прикачения файл.

Според чл. 9, ал. 1 от Закова за адвокатурата успешно издържалите изпита се вписват след полагане на следната клетва:

Заклевам се да изпълнявам добросъвестно задълженията си като адвокат в съответствие с Конституцията, законите на Република България и морала, да бъда достоен за необходимите за професията доверие и уважение и чрез поведението си при нейното упражняване и в обществото да проявявам уважение към съда и органите на властта, да защитавам с всички допустими от закона средства правата и законните интереси на моите доверители и подзащитни и да не издавам тайните им. Заклех се.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18

Как София да се превърне от кафяв в зелен град?

Зелен град – една тема, която може да бъде мислена и обсъждана по много начини.  Как можем да променим навиците си, за да живеем по-екологично? Какви са градските зелени политики? Можем ли да заменим автомобилите си с велосипеди, подобно на Амстердам? Как София да се превърне от кафяв в зелен град? Драгомира Раева от екологичното сдружение "За земята",..

публикувано на 22.04.24 в 12:44

Пластмаси, текстил и депозитни системи – можем ли да опазим планетата?

В чест на Международния ден на Земята предаването "Нашият ден" покани Десислава Стоянова от сдружение "За Земята", за да сподели някои мисли относно важността на този празник и неговите цели. Тя ни напомни за историята на този ден, който е бил установен през 1970 г. в САЩ и Канада, а през 1990 г. е признат като международен. България, с..

обновено на 22.04.24 в 12:35