Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Цветни сезони“ на Радина Близнакова

Снимка: fines-bg.net

„Когато поема пътя на призванието си, художникът не знае какво го очаква. Години по-късно той вече е оставил след себе си творби – колкото случайни и непредвидими, толкова естествено появили се и желани. За Радина Близнакова животът в изкуството се оказа изначално някак си раздвоен. От една страна, работа в сценографията, от друга – живата и непосредствена реакция на видяно и преживяно, отразена в десетки картини, пейзажи, портрети, натюрморти“ – тези думи на доц. Ружа Маринска, която представи изложбата на Радина Близнакова, ни въвеждат в интересния художнически живот на този артист.

В галерия „Финес“ се показва една голяма представителна експозиция на тази художничка, която показва и сценографски решения, създавани през годините за голям брой български театри, но предимно живописни творби – акварели, маслена живопис и акрил, които ни срещат предимно с авторката като живописец, като истински художник. Свободното творчество на Радина Близнакова е вътрешна потребност, диапазонът на нейните живописни работи е широк. В акварелите от Стара Загора или Смолян, Балчик или Видин, Гърция или Португалия няма нищо пътеписно. Те са изблик на емоция, на удивление и възторг.

„Затова може би къщите, дърветата, скалите, водите магически се преобразяват пред очите ни и ние си представяме нещо повече от видимото“ – казва още доц. Ружа Маринска, в специалния диплян, издаден по повод тази изложба, първа в такъв формат. В залите на галерия „Финес“, които са четири на брой, и в зеления салон – художничката е търсела уюта на истински дом – веднага виждаме Червената къща, една любима картина за мнозина, или въображаемия пейзаж, или изгледа от Балчик, усещаме Гръцкото лято, с особено чувство за истински емоционални преживявания и музикално звучене. Портретите на Радина са относително малко, но и в тях се усеща истинското живописно майсторство.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25