Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на Спартак Паскалевски в Шумен

Снимка: Радио Шумен

„Каруцата на село Могила“ – това странно, даже предизвикателно заглавие на една интересна изложба, всъщност ни въвежда в художествения свят на автора, изпълнен с асоциации и нестандартни размисли. Става въпрос за експозицията от живописни, графични творби и инсталация на художника професор доктор Спартак Паскалевски, която можете да видите до 10 декември в Градската художествена галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен.

Експонираните произведения в някаква степен са посветени на известните шуменски личности Ганчо Мошков, Енчо Русев и Георги Узунски, създавали през годините вълнуващи творби на поетичното слово. Донякъде тази експозиция е в памет на креативното личностно присъствие в града на художника Янаки Манасиев.

Графичните цикли на Спартак Паскалевски имат отношение в общуването му с младия поет Веселин Иванов от село Могила, в чийто двор художникът вижда оставена в заслужен покой стара селска каруца. В образа на каруцата авторът съзира търсения символ на пътя и мисията на твореца, за неговия живот и съдбата на сътвореното от него. Също така изложените живописни платна продължават темата за „пътя“ и „пътуването“ в света на човешките преживявания, очаквания, тревоги и надежди.

Спартак Паскалевски е художник изследовател, философ, вглеждащ се в културите на Средиземноморието, Египет, древна Гърция и Рим, и върху тези архетипни основи изгражда концептуално изложбата си. Това се потвърждава от негови изложби и цикли като „Очите на душата“ в Атина, проекта „Сецесионът – живописният език на подсъзнанието“, „Целувката на Юда“, „Проекция на сакралното“, „Мистичен празник“ и други. Изявяващ се между Германия, Гърция и България, Спартак Паскалевски е един космополитен артист, който и в този проект, и с другите свои изяви разказва и съхранява вълнуващи послания за културната памет на своето време и духовния живот на епохата. Предстои и издаването на неговия труд за Ел Греко, великият испанец от гръцки произход.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30