Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба на Спартак Паскалевски в Шумен

Снимка: Радио Шумен

„Каруцата на село Могила“ – това странно, даже предизвикателно заглавие на една интересна изложба, всъщност ни въвежда в художествения свят на автора, изпълнен с асоциации и нестандартни размисли. Става въпрос за експозицията от живописни, графични творби и инсталация на художника професор доктор Спартак Паскалевски, която можете да видите до 10 декември в Градската художествена галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен.

Експонираните произведения в някаква степен са посветени на известните шуменски личности Ганчо Мошков, Енчо Русев и Георги Узунски, създавали през годините вълнуващи творби на поетичното слово. Донякъде тази експозиция е в памет на креативното личностно присъствие в града на художника Янаки Манасиев.

Графичните цикли на Спартак Паскалевски имат отношение в общуването му с младия поет Веселин Иванов от село Могила, в чийто двор художникът вижда оставена в заслужен покой стара селска каруца. В образа на каруцата авторът съзира търсения символ на пътя и мисията на твореца, за неговия живот и съдбата на сътвореното от него. Също така изложените живописни платна продължават темата за „пътя“ и „пътуването“ в света на човешките преживявания, очаквания, тревоги и надежди.

Спартак Паскалевски е художник изследовател, философ, вглеждащ се в културите на Средиземноморието, Египет, древна Гърция и Рим, и върху тези архетипни основи изгражда концептуално изложбата си. Това се потвърждава от негови изложби и цикли като „Очите на душата“ в Атина, проекта „Сецесионът – живописният език на подсъзнанието“, „Целувката на Юда“, „Проекция на сакралното“, „Мистичен празник“ и други. Изявяващ се между Германия, Гърция и България, Спартак Паскалевски е един космополитен артист, който и в този проект, и с другите свои изяви разказва и съхранява вълнуващи послания за културната памет на своето време и духовния живот на епохата. Предстои и издаването на неговия труд за Ел Греко, великият испанец от гръцки произход.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55