Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Том Йорк: Ако една песен съдържа нещо лично, може да побере и всичко друго

БНР Новини
Том Йорк
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Казват, че филмовата музика трябва да е като добрият шрифт – незабележима. Това, разбира се, не е вярно. Има филми, в които музиката присъства така органично и ярко, че гради допълнителни пластове от внушението. Има филмова музика, която функционира самостоятелно, има и партитури, неотделими от лентите, за които са създадени. При всички положения писането на музика за филм е неточна наука, няма ясни правила и рецепти. 

"Филмът и музиката към него трябва да самостоятелни цялости, но трябва и да се преплитат, да "си говорят – казва Едуард Нортън пред "Гардиън". А поводът е филмът, на който той е режисьор "Сиротен Бруклин" Motherless Brooklyn, а автор на основната песен от филма е на Том Йорк от "Рейдиохед".

Едуард Нортън

"Като режисьор работата ти е да събереш на едно място множество талантливи хора и да ги настроиш на една честота – казва Нортън, който освен режисьор играе една от главните роли във филма. – Опитваш се да създадеш ясна и последователна естетика. Но това е сбъркан подход по отношение на музиката. Това би бил най-лошият подход. Не искаш да пре-режисираш цялата тази отделна поезия."

Нортън искал да филмира "Сиротен Бруклин" още като прочел романа на Джонатан Летъм, публикуван през 1999 г. Той е автор на сценария и играе Лайънъл Есрог – детектив със синдром на Турет, който разследва убийството на своя наставник Франк Мина (Брус Уилис). Във филма участват още Алек Болдуин и Уилям Дефо. Действието се развива в нюйоркския квартал Харлем през 50-те.

Докато работел по сценария, Нортън решил, че героят му Лайънъл трябва да има нещо като музикален портрет нещо красиво и начупено, което да отразява природата му, на човек, страдащ от синдром на Турет, който има тикове, непрестанно прави езикови каламбури и докосва хората, с които говори.

Струвало му се, че идеалната песен е Strange Fruit на Били Холидей. "Това е най-печалната песен, но също така е политическа и е за това да живееш в тъмни времена." И тогава си казал, че Том Йорк е неговата Били Холидей.

Daily Battles е великолепна балада – едновременно нежна и сурова, идеално прилягаща на филм-ноар духа на лентата. Песента предава и усещането на героя на филма, който казва, че понякога има чувството, че в тялото му живеят двама отделни души. В записите на песента участват Флий от "Ред Хот Чили Пепърс" и джазменът Уинтън Марсалис.

"Нямах представа дали ще се получи или не – казва Том Йорк – усещането е странно, понеже ти работиш извън филма. Но въпреки това трябва да се опиташ да го направиш лично. Може би това е белегът на всяка добра песен. Ако тя съдържа нещо лично, може да побере и всичко друго в себе си."

Нортън и Йорк се познават от години. Актьорът разказва как по време на снимките на "Боен клуб" той и Брад Пит постоянно слушали "Рейдиохед" и настоявали Дейвид Финчър да наеме Йорк да пише музиката за филма, но по онова време Йорк преживява тежки лични проблеми и не успява да се включи.   

Европейската премиера на Motherless Brooklyn предстои на 6 декември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Невъзможните разговори" – 14-о издание на ACT Фестивала за свободен театър

14-ото издание на ACT Фестивала за свободен театър тази година ще се проведе между 14 и 20 октомври под мотото "Невъзможните разговори" . На 14 октомври от 18.30 часа , вместо с театър, фестивалът ще стартира с дискусията "Невъзможните разговори", чиято тема е посветена на изданието. Организаторите споделят, че: "Невъзможни са разговорите,..

публикувано на 12.10.24 в 08:15
Катерина Бусел

Катерина Бусел: Тангото ни помага да се чувстваме живи по време на война

Как се танцува социално аржентинско танго по време на война? Защо двама души от Киев не спират да преподават, въпреки въздушните атаки всеки ден в украинската столица, и как "тангообщността" в града помага за сражаващите се на фронта – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Бусел и Антоний Мат , учители по аржентинско танго в..

публикувано на 11.10.24 в 16:05

Клетите създания на Алистър Грей

Наричат го "Патриарх на шотландския съвременен ренесанс" в литературата на Британските острови. Алистър Грей (1934-2019) е писател и художник, който сам илюстрира книгите си.  През голяма част от своя живот той пише романа "Ланарк: Живот в четири книги"(1981), който у нас излиза през 2002 година.  Романът му "Клети създания" беше публикуван..

публикувано на 11.10.24 в 13:27

Фаталисти ли сте?

В редакция "Хумор и сатира" не сме фанатични фаталисти, но дойде ли 13-и, не го подминаваме без грам уважение, както ще се уверите в  неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на тринайстия ден от месеца имат заглавия с 13..

публикувано на 11.10.24 в 13:14
Христина Дечева и скулптурите ѝ от хартия и метал

Хартиени скулптури ни канят да влезем в "Градски разговори"

До 28 октомври в парка до РЦСИ "Топлоцентрала" стоят скулптурите от хартия и метал на Христина Дечева с общо заглавие "Градски разговори". Това е наградената инсталация след конкурса на София хартиен арт фест и РЦСИ "Топлоцентрала" за изкуство в градска среда. Оприличавана на приказни къщички и едновременно с това на фантастични животни,..

публикувано на 11.10.24 в 12:30