Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Попйорданов: Законът за туризма е риза за определени интереси

Това е закон на буквоядство и свръхрегулация

БНР Новини
Любомир Попйорданов
Снимка: geograf.bg

Какви промени се готвят в Закона за туризма и с какво биха подобрили състоянието на туризма у нас? 

"Този закон не е донесъл нищо добро на българския туризъм от момента, в който е влязъл в сила – 2013 г." коментира в "Нашият ден" Любомир Попйорданов, юрист с 28-годишен опит на предприемач в туризма и спорта, основател и дългогодишен председател на Българската асоциация за алтернативен туризъм. Промените предвиждат курортите да бъдат обявени за национални, което на практика не води до нищо. Оценка за въздействието не е направено. Промените в Закона се правят за група хора. 

В Закона за туризма от 2013-а до днес това е 18-а поправка. Има 20 страници поправки. Кой ще ги чете, освен чиновниците, които ще ни наказват? – реторично попита Попйорданов. – Това е закон на буквоядство и свръхрегулация. Никой няма да прочете поправките, извън онези, които искат да ви накажат, и онези, които искат да уредят законно своите отношения – този Закон е риза за определени интересиЗаконът за туризма не върши работа на българския туризъм подчерта Попйорданов. Той има за цел законово да уреди определени практики, но между законно и справедливо има разлика. 

Ние имаме най-подробния закон за туризма – в страната, която е на дъното на предлагането и качеството на услугитеНяма да напълним хотелите, няма да подобрим националния маркетинг – където се разходват големите пари" – поясни той. 

От медиите разбрахме, че Министерството на туризма ще раздаде едни 15 милиона на туроператори, които ще ни доведат лоу кост туристи. Парите не отиват за развитие на туризма и на качеството, за подобряването на имижда, а отново ще отидат в мелницата на големите курорти, като дори не казваме как те да започнат да стават по-смислени."

Готвените промени, приети на първо четене, най-вероятно ще влязат в Закона, тъй като никой няма да ги чете."

Попйорданов смята, че обектите в "Букинг" трябва да бъдат регистрирани заради потребителя. Собствениците, предлагащи апартаменти за наемане, трябва да се регистрират и то с цел подобряване на услугата за потребителите.

В края на разговора Попйорданов представи и акценти от Дните на предизвикателствата, които се провеждат в момента.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05