Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писане и вдъхновение: Писателският път на 17-годишната Кристина Каньова

| обновено на 15.11.24 в 11:48

Откривателства, размишления и дълбочина на смисъла. Четенето предизвиква границите на нашето въображение и отваря пред нас нови хоризонти. Зад страници и редове пътуваме във времето, разбираме различни култури и философии, срещаме се с хора, които никога не бихме могли да срещнем. В Деня на четенето си припомняме, че с всяка страница можем да станем малко по-добри, малко по-осъзнати и малко по-свободни. Книгите ни дават рядката възможност да мислим по-далеч от ежедневието и да търсим смисъл, където повърхностно такъв липсва.

"Обичам да чета фантастика и романтика, тези жанрове най-много ме докосват и вдъхновяват", споделя 17-годишната писателка Кристина Каньова в ефира на "Нашият ден".

Тя отбелязва, че рядко се връща към вече прочетена книга, но определени автори са оставили толкова трайни впечатления, че ги преоткрива отново и отново. "Може би начинът на изразяване, смисълът, който е вложен, дълбочината… Не всяка история е същата като другата", продължава младата писателка.

Каньова подчертава значението на специфичния стил, който един автор може да представи. "Един автор изкарва предимно един стил, който ми харесва, и ако ми хареса, бих се върнала. Например, връщала съм се към автор като Сара Дж. Маас и към този момент ми е един от любимите автори. Към нея се връщам непрекъснато", казва тя, посочвайки, че именно авторите с уникален и въздействащ стил я привличат.

Размишлявайки върху собственото си писане, Кристина споделя: "Понякога е трудно да пишеш, когато нямаш вдъхновение – доста трудно." Тя описва предизвикателствата, с които се е сблъсквала при писането на дебютната си книга. "Няколко пъти ми се е случвало да прекъсвам по време на писането, тъй като в един момент се чудиш дали си тръгнал на правилния път", споделя тя, показвайки, че дори най-младите писатели изпитват моменти на съмнение.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30

Ученето може да е лесно за децата със специални образователни потребности

Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..

публикувано на 24.02.25 в 10:27
Ана-Мария Кръстева, Никола Антонов, доц. Стефка Венкова, пастир Благовест Николов

Музиката при богослужението

Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..

публикувано на 24.02.25 в 10:25

"Традиции от Родопите" – представление в подкрепа на достъпна образователна среда

Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..

обновено на 24.02.25 в 10:02