Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на Камен Старчев

4
Камен Старчев
Снимка: Ани Петрова

„Без звук“ е най-новата изложба на художника Камен Старчев, която се показва в галерия „КО-ОП“ и може да бъде видяна до 12 декември. Това е експозиция в рамките на 8-ото Международно триенале на графиката, което се утвърди като истински световен форум на това изкуство. Важно е да се отбележи, че Камен Старчев е носител на Голямата награда от предходното 7-о издание.

Графиките в изложбата, обединени под общото заглавие „Без звук“, са създадени през последната година и са изпълнени в характерната за автора техника – векторна графика (пигментен печат върху хартия). Перфектен в изграждането на един интересен абстрактен свят, той използва детайли от действителността, като тези интересни и сложни изображения той обработва, изгражда, съгражда до структурата на схема, до лаконичен израз и възможна въображаема сюжетност. Камен Старчев създава в тези свои неща един контраст между плътна форма и рехава структура, реалните детайли са на първи и втори план, динамичните линии и силуети носят усещането за звук и особена звучност, за ритъм и различни акценти, които въздействат като едно цяло, като една изчистена визуална среда, която въвежда ред в нашия хаос. Художникът не разказва и не обяснява. В работите му откриваме скрити кодове и знаци, които той осмисля по невероятен вътрешен смисъл и логика. Изложби като „Дневна светлина“, „Последен репортаж“, „Тялото на Орфей“, „Изчезването на спомена“ или „Пречиствателни станции“ показват колко разнопосочно и интересно той изразява и вписва в колекциите си различни и актуални вектори на нашия свят и разнолик живот.

„За мен са интересни неща, които носят повече от това, което всеки веднага би видял. Които могат да бъдат гледани дълго“. На въпроса: Кои творби от световната класика бихте взели със себе си? – Камен Старчев отговаря: „Ако ме заточат в Сибир, бих взел „Спящата Венера“ на Джорджоне. Там тя би стояла доста добре. Ако ме изпратят в Еритрея, ще търся нещо по-модерно…“ Такова нестандартно мислене има той.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25