Музеят за съвременно изкуство или Софийски арсенал, както е по-известен, показва своя нов проект, назован: „Посока север“. Той се организира от сдружение „Толкова близо, толкова далеч“, съвместно с Държавната агенция за българите в чужбина, за да представя изкуството и търсенията на българските художници, реализиращи се по целия свят.
Сега изложбата включва произведения на художници от български произход, които творят и живеят в северните държави и по един или друг начин са повлияни от културата в този регион. Целта е също така да се покажат различните концепции, теми, медии и подходи, които вълнуват докоснатите от магията на Севера български предимно млади творци.
Тук няма да видим, както те казват, северни сияния, много зима или странни пейзажи от тази природа, това са съвременни артисти, които боравят с новите медии, техните артистични практики изследват актуални теми, свързани с екологични, социални, политически и технологични въпроси, които в голяма степен могат да бъдат съотнесени и към българската действителност.
Кураторът Ния Табакова е поканила за участие Лора Димова и Леда Ванева от Финландия, Райна Власковска и Росина Иванова от Норвегия, Евелина Добранова от Дания и Юлиян Табаков от Швеция.
Темите за упадъка и възраждането се разглеждат и от шестимата автори. Те могат да бъдат проследени в скулптурите на Лора Димова, напомнящи останки от апокалипсис, във видеата и молекулните рисунки на Леда Ванева, анализиращи реда и хаоса във Вселената, във фотографите на Юлиян Табаков, разкриващи чудовищната природа на човека.
Политически манифести на Росина Иванова, колажите на Евелина Добранова и портретите на Райна Власковска се фокусират конкретно върху ролята на жената в този непрекъснат процес на трансформация. Тази изложба показва, че българските художници се реализират и работят успешно в тази северна среда, пътуват, срещат се със свои колеги и имат самочувствието на истински съвременни художници.
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg