„Чуто, видяно и преживяно“ се нарича книгата на Георги Томалевски (1897-1988), която има премиера на 5 декември 2019 г. в Клуба на архитектите. Проф. Михаил Неделчев я нарича „удивително писателско свидетелство за българските страдания и духовни стремежи от първата половина на ХХ век и продължава. – Богатият архив на писателя Георги Томалевски (1897-1988) продължава да ни дава своите дарове. Отдавна се знаеше, че там, сред все още непубликуваните романи и есеистични книги, стои и чака своето време за представяне пред обществото и голям мемоарен опус“.
Животът на Георги Томалевски е преминал през четири въстания и четири войни. Както четем в началото на подробната му биография в края на 700-те страници на тома, изготвена от дъщеря му Румена Томалевска и Георги Борисов: „И преди, и след 9 септември 1944 г. през различни периоди от живота му, в зависимост от политическата обстановка, Георги Томалевски е обявяван за „неудобен“, „опасен“, разследван е, унижаван, пренебрегван и изтласкван настрани като автор. Поради тези причини една немалка част от творчеството му все още не е видяла бял свят. Приживе има над 500 публикации в 30 списания и вестници под различни псевдоними: Georg Nordmann, Virgo Sagitarius или V.S., или самоS., или само Т.“
Ето и свидетелството на самия автор: „За себе си ще си позволя да кажа, че със своя нрав и темперамент никога не съм бил добре. Ругаха ме в така нареченото „фашистко време“, защото съм бил идеалист и левичар. Във времето пък, когато управляват комунистите, разни посредствени и полуинтелигентни редакторчета по разните издателства и редакции се бояха да приемат моите книги и статии, защото в тях между редовете щял да се намери „идеалистичен уклон“. Ако аз трябваше да се определям какъв съм, по думите и на едните, и на другите, ще излезе, че съм някаква загадка, някакъв духовен анархист, противник на всякакво насилие и мечтател за несъществуваща идеална свобода.“
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирез е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирез изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
В рамките на Есенните литературни срещи в София гостува германската писателка и журналистка Джаки Томе. Тя спечели известност с книгите си "Една жена –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg