Действието се развива на брега на Индийския океан в селце на о. Цейлон.
Първо действие
Ловците на бисери се веселят. Те трябва да изберат своя вожд. Очакват и новата жрица, която ще положи обет за целомъдрие. Нейните молитви са сигурна защита по време на лов на бисери. Изборът на вожд пада върху Зурга – най-храбрият ловец. Неочаквано се появява Надир, който отдавна е напуснал родното място и се скита из джунглата. Със Зурга били неразделни приятели. Любовта към Лейла обаче ги разделила. Заклели се да се откажат от нея, но да запазят приятелството. Откъм океана приближава лодка с новата жрица.
Лицето ѝ е покрито с воал, но когато произнася клетвата за целомъдрие, Надир познава Лейла по гласа. Тя влиза в храма на Брама, придружена от свита жреци. Надир напразно опитва да овладее огъня на страстта, разгорял се с нова сила. Той трябва да избира: или да се откаже от любовта, или да пристъпи клетвата към Зурга.
Второ действие
Селцето на брега на океана е потънало в мрак. Ловците на бисери ще се върнат едва призори. Върховният жрец Нурабад пита Лейла какво не ѝ дава покой. Дали има сили да устои на клетвата… Девойката разказва за непознатия странник, когото спасила от преследвачите и въпреки мъченията не го издала. А била малко момиче. За благодарност той ѝ подарил чудна бисерна огърлица… Щом си тръгва Нурабад, Лейла с трепет долавя любовната песен на Надир. Любов и страх се борят в душата ѝ. Ако ги заловят, ги чака смърт. Уви, нямат време да бягат. Жреците са непреклонни. Зурга опитва да се застъпи за приятеля си. Щом вижда Лейла обаче, гневът го заслепява. Надир два пъти не е удържал на думата. Нека умрат и двамата.
Трето действие
Противоречиви чувства измъчват Зурга – защо да умрат двама млади, които се обичат? Та нали това са любимата жена и верният приятел от детинство? Зурга осъзнава, че ревността е причината да ги изостави. Идва Лейла и го моли да пощади Надир. Това още повече вбесява Зурга. Заповядва на жреците да не отлагат наказанието. Отчаяна Лейла сваля бисерната огърлица и умолява да я предадат на майка ѝ. Зурга не вярва на очите си – това е малкото момиче, спасило го от смърт. Кладата е разпалена. Всеки момент там ще застанат Лейла и Надир. Втрува се Зурга с вестта, че селото гори.
Всички хукват натам, а вождът освобождава двамата влюбени. Казва им, че нарочно е запалил къщите. Скрит зад храстите, Нурабад вижда всичко.
Лейла и Надир изчезват в тъмнината, но Зурга трябва да заеме мястото им на кладата.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg