Тази година един от най-популярните музикални проекти на Европейския съюз за радио и телевизия – Специалният Коледен ден на Еврорадио, провежда юбилейното си, 25-о издание на 15 декември.
Първата серия великолепни коледни концерти беше излъчена на живо през 1995 г. През 2019-а – както всяка година, програма „Христо Ботев“ на БНР ще предложи на българските слушатели уникалната възможност да станат част от неизменната традиция. А тя е вече добре известна: в последната неделя преди светлия християнски празник около дузина страни-членки на EBU предлагат нови едночасови концертни програми с класическа музика, свързана с Коледа. Диапазонът на репертоара е огромен – от грегорианско пеене и традиционни коледни хитове до барокова сакрална музика и съвременни творби. Ключов момент в Специалния ден е това, че концертите се провеждат на живо пред публика в концертни зали или големи студиа на съответните радиостанции. Понякога зрителите присъстват на традиционна коледна церемония, случва се дори да пеят заедно с изпълнителите.
Тази година участват 15 радиостанции: от Австрия, България, Великобритания, Германия (с 3 представители – Баварското радио с концерт от Мюнхен, Югозападното радио с хоров концерт от Щутгарт и Централното немско радио (MDR) с органов концерт от катедралата в Мерзебург), Дания, Естония, Исландия, Испания, Латвия, Полша, Словения, Финландия и Швеция. Концертите ще се излъчват директно в повече от 20 европейски държави, както и в Австралия, Нова Зеландия и САЩ.
От 11.00 до 12.00 часа – Коледен ден с Аделина Александрова
На 15 декември ще се включим в Коледния ден точно в 11.00 часа, за да излъчим заедно с всички страни-членки на Еврорадио българския принос към деня – концерта на Смесения хор на БНР с диригент Любомира Александрова. В програмата: български и руски православни песнопения и авторски творби на Добри Христов, Александър Танев, Стефан Драгостинов, Александър Текелиев, Николай Стойков, Йордан Гошев, Кирил Попов.
От 14.00 до 18.00 часа – Коледен ден с Цветана Тончева
Първото включване в неделния следобед е от катедралата „Свети Павел“ в естонския град Тарту. Програмата на камерния ансамбъл „Трискеле“, специализиран в изпълнения на фолклор и старинна музика, включва естонски фолклорни химни и мелодии от най-ранната балтийска колекция ръкописи, съставена от органиста Густав Сван през 1774 г. В своите вокални полифонични версии на тези старинни песнопения петимата членове на ансамбъл „Трискеле“ използват съпровод на средновековна лютня, флейти, барабани, както и традиционни естонски инструменти като цитра и мандола.
Следва Хелзинки – финландският концерт винаги започва точно в 15.05 българско време в катедралата Калио. Тази година там ще свири ансамбълът Barocco Boreale („Северен барок“). Солистка ще бъде Ану Комси – сопран. В програмата: музика от Георг Фридрих Хендел и традиционни финландски коледни песни.
Следващото ни включване започва точно в 17.00 часа, с камерен концерт от Студио 1 на Латвийското национално радио в Рига. Младата певица Беате Звиедре ще изпълни традиционни коледни мелодии от Англия, Франция, Германия, Дания и Латвия в съпровод на арфа, саксофон и ударни.
От 21.00 до 22.30 часа – Коледен ден с Даниела Найденова
Точно в 21.05 започва концертът, предложен от Полското национално радио. Това е заключителната вечер на Коледния фестивал „Actus Humanus“, който се провежда в Гданск от 11 до 15 декември. Коледна меса на Михаел Преториус ще прозвучи в изпълнение на световноизвестните хор и оркестър Gabrieli Consort and Players с диригент Пол МакКрийш.
Коледният ден на вълните на програма „Христо Ботев“ ще завърши в 22.30 часа, но концертите, които няма да прозвучат на живо на 15 декември, ще бъдат излъчени в „Неделния следобед“ и „Музикалните вечери“ на 22, 23 и 24 декември.
Съботната опера вечер (25 март) предлага поредна среща с голямото оперно изкуство. Творбата е "Норма" от Винченцо Белини, която предаваме директно от Метрополитън опера Ню Йорк. Стилът на Белини покорява с прекрасно познаване за човешкия глас и неговото пълноценно изполване чрез средствата на музиката. След "Медея" на Керубини, "Норма" е втората..
На 24 март композиторът Георги Андреев празнува рожден ден. Той получава и фолклорно, и класическо образование. Завършва Училището за народна музика в Широка лъка с гъдулка и Музикалната академия в София с композиция при проф. Александър Текелиев. Повечето от произведенията му са белязани от фолклора и звучат с много енергия, мащабно и..
Една от представителките на новата генерация български музиканти – цигуларката Яна Бурова е активно концертиращ артист в соловата и камерна музика в България и Европа. Преподавател в "Emanuel School" и "Eltham Church of England", Лондон, тя е една от последните възпитанички на големия цигулков виртуоз Ифра Нийман и винаги търсеща нови хоризонти в..
По случай Европейския ден на ранната музика, който от 2013 г. се отбелязва на 21 март, в предаването "Музика хисторика" представяме запис на операта "Дидона и Еней" от Хенри Пърсел, предоставен от Европейския съюз за радио и телевизия. Постановката е от фестивала Би Би Си Промс в Лондон и в главните роли влизат мецосопраното Алис Кут – Дидона,..
Пловдивската опера е един от водещите български театри. Този сезон тя отбелязва 70 години от създаването си. През 1953 г., шест години след формирането на Държавен симфоничен оркестър в града , на 20 март излиза постановлението за създаване на Държавен оперен театър в Пловдив . Прави се конкурс за солисти, певци и оркестранти. За..
"Персоналистът: Михаил Неделчев". Това е заглавието на книгата, събрала текстове за личността на литературния историк Михаил Неделчев в различните ѝ..
Европейските лидери приеха заключения за Украйна, в които подчертават, че са твърдо решени да доставят обещаните 1 млн. 155 мм снаряда за Украйна в..
Първото държавно посещение на британския крал Чарлз Трети може да бъде сериозно нарушено от продължаващите протести във Франция срещу плановете на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg