Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Снимка: Odée Mertzweiller

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на толерантност придават различни цветове на музиката, която създават.

"Ние идваме дори от различен фолклор, като аз се опитвам да допринасям с различни фолклорни български елементи в джаз музиката, която правим, докато от френска страна те допринасят с импресионизъм и се получава много интересна смесица, защото ние използваме за основа модерния джаз, който много предразполага за такава симбиоза" – думи на Александър Иванов.


Като предизвестие към дебютен албум, четиримата музиканти вече са записали първия си сингъл – творбата 3 Little Days. Пиесите от продукцията, композирани от членовете на Sage и поднесени заедно с българския саксофонист Димитър Льолев ще прозвучат в един от обичаните джаз клубове в София.

На 4 февруари 2025 г. младите артистите ще поведат публиката си на пътуване през различни музикални преживявания, ще разговарят на различни музикални езици със слушателите, оставайки верни на единственото правило – в центъра винаги да е свободата, емоционалността и богатството от състояния, които само джазът може да роди.
Какво разказа за слушателите Александър Иванов може да чуете в звуковия файл.


Снимки - Odée Mertzweiller

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Луиза Село: Ако имате страст, следвайте я

Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на дишането, щедър звук и невероятен чар". На 13 февруари от 19.00 часа, зала "България" ще бъде домакин на вдъхновяващ концерт с участието на виртуозната флейтистка и маестро Орхан Шаллъел. Вие сте не..

публикувано на 09.02.25 в 13:15
Сцена от операта „Лястовичката“ от Джакомо Пучини, постановка на Миланската скала

Любима класика от Пучини и съвременно произведение в една оперна вечер

Красивата опера "Лястовичката" от Джакомо Пучини е първото ни музикално предложение, което ще допадне със сигурност на верните почитатели на класиката. В новата постановка на режисьорката Ирина Брук ще чуете гласовете на Марианджела Сичилиа, Матео Липи, Росалия Сид, Джовани Сала и Пиетро Спаньоли. Записът, който сме подготвили за вас, е от 4 април..

публикувано на 08.02.25 в 07:50
Йордан Камджалов и Мая Василева-Четрокова

Двама хорови диригенти начело на бутиково училище

Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..

публикувано на 07.02.25 в 14:05

"Заземена", опера в две действия, от Джанин Тезори

Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...

публикувано на 07.02.25 в 12:02

Блестяща Виенска гала под диригентството на Деян Павлов в Бургас

Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..

обновено на 07.02.25 в 09:32