Eдин невесел разговор в студиото на "Нашият ден" за състоянието на свободата на словото у нас и средата, в която журналистите практикуват професията си, с трите журналистки, които споделят голямата награда "Човек на годината" на Българския хелзинкски комитет: Полина Паунова, Генка Шикерова и Силвия Великова, както и с Георги Богданов от Национална мрежа за децата, който получи подгласна награда за разясняването на Стратегията за детето срещу атаките и тиражирането на лъжи срещу нея.
Картината, която събеседниците нарисуваха, не дава поводи за радост, все по-малко пространство остава за упражняване на журналистическата професия.
Полина Паунова беше отличена за разследването на "Апартаментгейт", Генка Шикерова за "Войната на трупове", а Силвия Великова за това, че разкри политическия натиск, оказван върху БНР.
Георги Богданов получи награда заради огромните усилия, вложени от екипа на НМД в разяснителна кампания в цялата страна срещу атаките срещу Стратегията за детето от страна на крайни религиозни и ултранационалистически движения и организации.
"Намираме се във война – алармира той, – очертава се ситуация, в която няма да имаме Стратегия за детето заради плътната мрежа от дезинформация, която доведе до истерия и до абсолютна невъзможност на хората, заинтересувани от добруването на всички деца, да си вършат работата."
"Ситуация, в която, когато зададеш въпрос, минаваш за герой, не е нормална" – каза Генка Шикерова.
"30 години след демократичните промени ние сме по-малко свободни" – е тъжното обобщение на Силвия Великова.
"Това, което зависи от нас, е да показваме всеки път, че медиите имат значение“, каза Полина Паунова, но завърши с имената на журналистите, свалени от ефир, и с отказаното им право да практикуват професията си.
Има какво ли не в живота на настоящите тийнейджъри и очевидно явлението sadfishing е едно от тях. Но какво е това и защо трябва да ни интересува? Социалните медии са неразделна част от живота на тийнейджърите. Но там разграничаването на истинското от фалшивото е много трудно…Все по-трудно. Сред тенденциите, които предизвикват..
За фарса и победата на гражданското общество – коментар в "Terra Култура" на политолога Ивайло Динев . Повод за разговора е равносметката, че четири поколения на Прехода със своето крайно недоволство излизаха на улиците, за да предизвикат политическа и обществена промяна. Годините на големите граждански протести са 1990-та, 1997-ма, 2013-та..
Няма как да не сте чули по радиото, че в Конституционния съд са подадени две жалби от политически сили във връзка с нарушения на изборите (българските, да не стане някоя международна грешка!), които тъкмо отминаха, дето има една дума, още са топли. В неделя от 19 часа в "Голямата къща на смешните хора" бистрихме тази ситуация. Понеже сме хора..
Берлин може да се окаже онова огледало на Европа, към което е добре да поглеждаме и днес. Нека опитаме да си представим какво ще отразява това огледало след години. Архивите оживяват в "Terra Култура". След Берлинската стена, 35 години по-късно, слушаме откъси от три речи на важни личности – Джон Кенеди през 1963 г., Вили Бранд през 1989 г...
Село Ковачица се намира в община Лом и в него живеят около хиляда човека. На 4 километра от селото е брега на река Дунав. Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района на селото се заселили бежанци от Чипровци. Те се спуснали с лодки и салове по река Тимок, а след това по течението на Дунава и се установили на брега..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg