„Филиповци“ – столичният квартал с богата и древна история, но в началото на ХХI век е затънал в тонове боклуци, с ограничен брой контейнери и кошчета за боклук, неработещо осветление, неизградени и разбити тротоари и огромни дупки по улиците.
Столичани и жители на квартала се обръщат с писмо към Столичната община и очакват отговор за решаването на посочените проблеми. В очакване на официален отговор от Столичната община жители на квартала се срещнаха още през април с кметския наместник Александър Владимиров, който обяви сигнала за приет и заяви, че започва работа по отстраняване на посочените нередности.
В навечерието на светлите празници екип на предаването „Нашият ден“ реши да провери какво се случва там и има ли промяна от края на април в квартал „Филиповци“ сега – в края на 2019 година. Екипът се срещна с жители на квартала и видя на място, че нищо не се случва. Не само че картината не се е променила, а и проблемите се задълбочават още повече.
"Единственото, което беше направено преди изборите, беше да се запълнят дупките в центъра на "Филиповци". Но само в центъра. По малките улици нищо не беше направено – те са забравени от Бога. Гледката още на влизане в квартала е ужасяваща! Добре че хората, които живеят в къщи, са си украсили домовете. Но навън е ужасяващо – препълнени контейнери, няма тротоари, плитка е канализацията – постоянно се пука и тече, тя дори не е узаконена." – казва Юлияна Пеева, жител на квартала.
"Може би звучи като виц, но тази година само веднъж измиха главната улица – на 1 април!" – възмутена е Илиана Райчева. Тя смята, че презастрояването в ромската част на кв. "Филиповци" е достигнало грандиозни размери. Това се води жилищен комплекс. Някога имаше двуфамилни блокчета. Сега няма и помен от тях. Сега може би живеят над около 10 000 души! Те са настанени в малки къщички – все незаконно строителство!" Райчева попита каква част бюджета на "Люлин" се заделя за "Филиповци", защото на практика нищо не се вижда?!
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg