Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неделен следобед представя непознати опери: „Джустино“ от Вивалди

Снимка: Radio France / Benjamin François

„Джустино“ опера в три действия, либрето от граф Николо Береган.

Поръчана е от Федерико Карпаника, директор на театър Карпаника, за карнавалния сезон в Рим през 1724 г., където е и премиерата. Това е последната опера, написана от Вивалди за Рим.

Поради забраната жени да играят на сцената всички герои били изпълнени от мъже – двама тенора и седем кастрати. Ролята на Ариадна била поверена на Джачинто Легреци, Фарфалино, който изпълнявал всички женски роли на сцените в Рим.

Либретото и музиката се пазят в архивите на Вивалди в библиотеката в Торино. По същото либрето през 1683 г. и със същото име пише опера и Джовани Легреци, която е представена във Венеция. През 1703 г. абат Джулио Конво го адаптира за един от първите оперни опити на Доменико Скарлати. След това през 1711 г. Пиетро Периати го адаптира за Томазо Албинони. И на края през 1737 г. по същото либрето опера пише и Георг Фридрих Хендел, която е поставена в Лондон с адаптирано на английски либрето от дворцовия поет на Чарлз VI Пиетро Париати.

Операта отново е съживена през 1985 г. от Алън Къртис и представена във Виченца, Версай и Венеция.

Действащи лица и изпълнители:
• Джустино, византийски император – Зилке Генг, мецосопранснимка: Bruno Maury
• Ариадна, негова съпруга – Емьок Барат, сопран
• Джустино, селянин, после император, изгубен брат на Вителиан и Андроник – Делфин Галу, мецосопран
• Леокаста, сестра на Анастасий – Ана Мария Лабин, сопран
• Виталиан, тиранин от Азия – Емилио Гонзалес Торо, тенор
• Андроник, брат на Виталиан, влюбен в Леокаста – Алесандро Джангранде, тенор
• Полидарте, капитан на Виталиан – Алесандро Джангранде, тенор
• Аманцо, византейски генерал – Ариана Вентители, сопран
Академия „Бизантина“, с диригент Отавио Дантоне, концертмайстор Алесандро Тампиери.


Операта е изпълнена в рамките на Международния фестивал на бароковата опера в Бон, Франция на 27 юли 2018 г.

„Джустино“ се смята за шедьовър в творчеството на Вивалди. Сюжетът използва исторически личности и факти от класически източници, като се допълва от измислени любовни интриги, алегорични фигури, божества и призраци. Разказва историята на скромния орач Джустино, станал ко-император на Византийската империя.

Кратка историческа справка
Император Флавий Анастасий I царува в Константинопол от 11 април 491 г. до 10 юли 518 г. Роден е в Драч. Бил е консул. Избран е за император от вдовицата Елия Ариадна, която след това се омъжва за него. Имал е различен цвят очи – кафяво и синьо.
През 512 г. той изгражда стени, които да предпазват Константинопол от нападенията на прабългари, хуни и славяни. Известни са като Анастасиеви стени и се простират от Черно до Мраморно море.

От 513 г. води продължителна война с наместника на Мизия и Скития Виталиан. И въпреки че го побеждава, трябва да признае владението на Мизия от Виталиан. Умира внезапно на 88 години, според хрониките, от стрес при страховита буря.

Съдържание на операта „Джустино“ от Антонио Вивалди



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05