Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музиката в театъра и в киното – невидимият главен герой

Пламен Цветанов
Снимка: Таня Любенова

Музиката винаги съществува, преди композиторът да знае за нея. Това сподели във "Време и половина" композиторът Пламен Цветанов. Как се пише музика за сценичните и екранните изкуства?

"Когато се пише за театър, различното е, че много повече неща играят роля. Изисква се човек да е наясно с натюрела на главните актьори. Различното от киното е и това, че се играе на живо. Това, което помага, е, че музиката е език той е лесноразбираем от всички – може да описва състояния, картини, чувства, миризми..."

Младият композитор и пианист Пламен Цветанов е автор на музиката към 13 анимационни филма, между които – „Еднопосочно движение“ на Станислав Стратиев, „Кръгът на 99-те“ по Хорхе Букай и др. Само в двудневната програма на последния „Златен ритон“ са показани 4 филма с негова музика, а много театрални постановки, за които е композирал, са награждавани на престижни международни фестивали.

Пламен е маестро по пиано. Възпитаник на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и Националното музикално училище „Любомир Пипков“. Като концертиращ пианист се изявява както на наши, така и на чужди сцени. Едно от големите му постижения е концертът в Музея Холбърн в Бат, където свири на рояла на самия Сергей Рахманинов. На тази сцена са имали концерти едни най-големите музиканти на нашето време.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Чернев (вдясно) и Антон Митов

Антон Митов представя: Изложбата на рисуващи артисти "В памет"

Общопрактикуващият актьор Олег Чернев - ОПА за изложбата на рисуващи артисти "В памет", посветена на кинорежисьора Николай Волев. Изложбата е открита на 11 февруари във фоайето на сцена "Сълза и смях" и ще продължи един месец.  Инициатор е Общество "Рисуващи артисти", като в експозицията са подредени графики, фотографии и платна на Николай Волев и..

публикувано на 17.02.25 в 12:43

Втора книга на Мануел де Педроло на български език

Мануел де Педроло (1918-1990) е познат у нас досега само с един роман "Хроника на второто начало" в превод на Нева Мичева. Благодарение на него той е най-четеният автор на каталонски. Този негов роман-антиутопия се изучава в училищата и се печата в големи тиражи. Сега у нас се появи още една книга на Педроло – с разкази "Последен ход" от този..

публикувано на 17.02.25 в 12:10

Национална изложба с конкурсен характер показва творби малък формат в Габрово

Галерия "Орловска 10" организира изложба-конкурс на тема "О, щастливи дни" – продължение на колекция от малък формат картини както на утвърдени, така и на млади и дебютиращи български визуални артисти. Темата на тазгодишната изложба-конкурс "О, щастливи дни" е вдъхновена от пиесата на Самюел Бекет и от театъра на абсурда изобщо, тъй като,..

публикувано на 17.02.25 в 10:35

Филмова реалност в нереално време: "Белият лотос" 3 във вселената на МАХ

Докато топлото слънце на Тайланд успява да огрее и най-мрачния ден, драматични сблъсъци и неочаквани обрати отново говорят на зрителите за уникалните съдби и истории, които се преплитат в рамките на луксозния комплекс, за който всички говорят. Третият сезон на хитовия HBO Original сериал "Белият лотос" очаква своите посетители във вселената на МАХ от..

публикувано на 17.02.25 в 10:10

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15