Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Равносметка на 2019-а и ключовите събития в съдебната система

Година на рекорди за Комисията за защита от дискриминация

БНР Новини
З. Генов, А. Торошанова, Т. Любенова, Е. Пороминска и А. Джумалиева
Снимка: Росица Михова

Отминаващата година беше белязана от скандали и избори: местни, европейски и този за главен прокурор. "Изборът за главен прокурор провокира повече скандали отколкото идеи и решения за бъдещето на институцията" – по думите на политолога Георги Киряков.

"Апартаментгейт" беше основният скандал и той доведе до индикации за промяна около евровота" – коментира социологът Евелина Славкова.

На този фон работата на Комисията за защита от дискриминацията отбеляза рекорди:

● Образуваните преписки в Комисията за 2019 г. са 906, като за цялата 2018 г. са били 721.

● Постановените решения за 2019 са 612, като в 2018 г. са били 511.

● Самосезиранията също са без аналог за институцията от нейното създаване досега – 620, при рекордните 386 бр. през 2018 г.

Подобна статистика е както удовлетворение, така и резултат от целогодишния труд на можещи и знаещи хора, които работят в институцията и доизграждат доброто ѝ име – изтъкна доц. Ана Джумалиева, председател на комисията, и отбеляза важната роля и отговорност на медиите в работата срещу дискриминацията и словото на омразата. Тя не спести добри думи за предаването "Законът и Темида" – единствено по рода си в ефира, което и през тази година работи неуморно за утвърждаването на законността и справедливостта, за грижата към всеки отделен случай и всеки казус, на който адв. Захари Генов отговаря лично.

Адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, говори по-скоро за действия, а не събития и по-скоро за липсата на топсъбития. Тя отбеляза значещата липса на движение в електронното правосъдие и електронно правителство – тема, която остава встрани от обществения радар, а е важна.

Проф. Ирена Илиева, директор на Института за държавата и правото при БАН и единствената българка член на тази комисия на Съвета на Европа, разказа за важните моменти в работата на института, както и за важните за Съвета на Европа събития – 70 години от създаването на организацията, но също и за 25-ата годишнина от създаването на Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13