Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Куче у дома в ранна възраст намалява риска от шизофрения

БНР Новини
Снимка: Pixabay

Да имаш куче като дете може да предпази развиване на шизофрения в късна възраст, сочи изследванe на Института по педиатрична невровирусология към Университета Джон Хопкинс.

Според проучването, при възрастни, които са имали куче като деца, вероятността да развият шизофрения намалява с 25%. Това не се отнася за котките, твърди изследването.

"Едно от обясненията е, че семействата, които имат куче, се различават от онези с котки, например по това къде живеят или с какви икономически ресурси разполагат и тези разлики се отразяват на риска от развиване на шизофрения.

Друго обяснение може да е различната микрофлора при кучетата и котките и нейните компоненти, които се пренасят върху децата" - обяснява Робърт Йолкън, ръководител на изследването.

Благотворният ефект от притежаването на куче е особено видим, когато кучето е било част от домакинството в момента на раждането или се е присъединило към него преди детето да навърши две години. Ако в този период кучето е било част от семейството, вероятността от развиване на шизофрения намалява с 50%.

Благотворният ефект от съжителството с куче не се отнася до понижаване на риска от биполярно разстройство.

Професор Оливър Фройденрайх, един от директорите на кличинчната изследователска програма към Масачузетската болница, казва, че "епидемиологичните изследвания винаги трябва да се посрещат със зрънце сол. Но често са първата стъпка към откриването на нещо ново в медицината."

Фройденрайх добавя, че би поставил това изследване в категорията "увеличаващи нашето познание" относно рисковете на околната среда за развиването на шизофрения.

Факторите на средата не са толкова важни в сравнение с генетичния риск, свързан с болести като шизофренията, но ние сме в детската фаза на познанието си за тях, вклчително по отношение на биологичните фактори.

Изследването също така подсказва, че средата може да съдържа и защитни, а не само рискови фактори" - заключава професор Фройденрайх.

Източник Мedscape

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53