В съботната оперна вечер (на 4 януари) на програма „Христо Ботев“ от 19 часа ще слушате първото от директните матинета през 2020 г., които престижната Метрополитън опера в Ню Йорк предлага на меломаните в целия свят. Ще се насладите на операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус в интерпретацията на великолепни солисти, хора и оркестъра на Метрополитън опера, дирижирани от сър Саймън Ратъл.Премиерата на творбата в Дрезденската придворна опера на 26 януари 1911 г. е триумф за композитора. Диригент на спектакъла е Ернст фон Шух, режисьори – Георг Толер и Макс Райнхард, художник – Алфред Ролер. „Кавалерът на розата“ изненадва публиката с неочаквания стилистичен завой от експресионистичните му опери „Саломе“ и „Електра“ към комична опера ала Моцарт. След първоначалните перипетии с либретиста Хуго фон Хофманстал (Щраус му предлага да напише текст за „Семирамида“ по пиесата на Калдерон „Дъщеря на въздуха“, поетът отговаря с друга идея: сюжет за живота на Казанова), в началото на 1909 г. в писмо от Ваймар, драматургът съобщава: „В продължение на три спокойни дни успях тук, в следобедните часове да завърша един много весел сценарий за опера…време на действието – Виена в епохата на Мария Терезия“.
С огромно увлечение композиторът започва да пише музиката, обсъждайки с Хофманстал всяка подробност и завършва партитурата в края на септември 1910 г. Съвсем естествено виенският валс в най-широк спектър на превъплъщения става своеобразен лайт-жанр в операта. „Кавалерът на розата“ наричат „опера на валсовете“ и „тържество на мелодията“. Но както и сами ще разберете, тя е също забавен виенски карнавал на нравите през погледа на 20 век.
В директното предаване от Метрополитън опера в „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус ще слушате в главните роли:
• Маршалката, принцеса Мария Тереза фон Верденберг – Камила Нилунд;
• Октавиан, граф Рофрано, неин млад любовник – Магдалена Кожена;
• Барон Окс ауф Лерхенау, братовчед на Маршалката – Гюнтер Гройсбьок;
• Господин фон Фанинал, богаташ – Маркус Айхе;
• Софи фон Фанинал, негова дъщеря – Голда Шулц;
• Валцаки, интригант – Томас Ебенщайн;
• Анина, негова племенница – Катрин Голднър;
• Италиански певец – Матю Поленцани;
• Мариане, икономка на Фанинал – Александра ЛоБианко и др.
Съдържание на операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус
Той беше истинска легенда още приживе. Роден на 23 юни 1943 г. в Синсинати, в семейството на баща – цигулар, майка – актриса и дядо – кантор в синагогата, Джеймс Ливайн никога не е имал съмнения относно това, в каква посока трябва да поеме животът му. „За мен музиката е като дишането – казва в едно свое интервю музикантът. – Ако ги нямаше нотите и..
В класацията „Надпяване“ всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма „Христо Ботев“ ще чуете да се надпяват не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..
Самодиви, нестинари, змейове, караконджоли, кукери. Всичко това съдържа книгата на Жасмина Бушева-Кацарска „Как се раждат самодивите“. Книга, съставена от седем разказа, които неминуеми отвеждат читателя в един вълшебен свят на фолклорна мистика и приказност. „Тази книга е плод на моята огромна любов към българския фолклор. От дете съм..
Съвсем внезапно и в разцвета на творческите си сили през 2020 г. ни напусна Камен Чанев. През всички години на блестящата си кариера той беше любим изпълнител, аплодиран от публиката във всички театри у нас. Световните му успехи бяха на най-големите сцени. Четири месеца след раздялата с него в Пловдив, театърът, където той представи някои от..
„Жар птица“, „Пролетно тайнство“, „Сватба“ – гениални творби, изтръгнати от недрата на една древна ритуалност, нямаща нищо общо с приетите в Париж стереотипи за дребна руска екзотика, олицетворявана с понятията „водка“, „поп“, „болярин“, „балалайка“... Самият Стравински е възроптавал яростно срещу подобни представи за Свещената Русия, при това не..
Латински, хетски, дакийски, харапски… Общото между тези езици със странни имена е, че са изчезнали много отдавна. В момента малко над 40% от езиците в света..
Книгата "Медиацията и невербалната комуникация" на д-р Десислава Каменова, адвокат, е посветена на медиацията – извънсъдебното решаване на спорове, както..
Пътната обстановка в страната – поглед към изминалата година. Инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност коментира в “Нашият ден“..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg