В съботната оперна вечер (на 4 януари) на програма „Христо Ботев“ от 19 часа ще слушате първото от директните матинета през 2020 г., които престижната Метрополитън опера в Ню Йорк предлага на меломаните в целия свят. Ще се насладите на операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус в интерпретацията на великолепни солисти, хора и оркестъра на Метрополитън опера, дирижирани от сър Саймън Ратъл.Премиерата на творбата в Дрезденската придворна опера на 26 януари 1911 г. е триумф за композитора. Диригент на спектакъла е Ернст фон Шух, режисьори – Георг Толер и Макс Райнхард, художник – Алфред Ролер. „Кавалерът на розата“ изненадва публиката с неочаквания стилистичен завой от експресионистичните му опери „Саломе“ и „Електра“ към комична опера ала Моцарт. След първоначалните перипетии с либретиста Хуго фон Хофманстал (Щраус му предлага да напише текст за „Семирамида“ по пиесата на Калдерон „Дъщеря на въздуха“, поетът отговаря с друга идея: сюжет за живота на Казанова), в началото на 1909 г. в писмо от Ваймар, драматургът съобщава: „В продължение на три спокойни дни успях тук, в следобедните часове да завърша един много весел сценарий за опера…време на действието – Виена в епохата на Мария Терезия“.
С огромно увлечение композиторът започва да пише музиката, обсъждайки с Хофманстал всяка подробност и завършва партитурата в края на септември 1910 г. Съвсем естествено виенският валс в най-широк спектър на превъплъщения става своеобразен лайт-жанр в операта. „Кавалерът на розата“ наричат „опера на валсовете“ и „тържество на мелодията“. Но както и сами ще разберете, тя е също забавен виенски карнавал на нравите през погледа на 20 век.
В директното предаване от Метрополитън опера в „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус ще слушате в главните роли:
• Маршалката, принцеса Мария Тереза фон Верденберг – Камила Нилунд;
• Октавиан, граф Рофрано, неин млад любовник – Магдалена Кожена;
• Барон Окс ауф Лерхенау, братовчед на Маршалката – Гюнтер Гройсбьок;
• Господин фон Фанинал, богаташ – Маркус Айхе;
• Софи фон Фанинал, негова дъщеря – Голда Шулц;
• Валцаки, интригант – Томас Ебенщайн;
• Анина, негова племенница – Катрин Голднър;
• Италиански певец – Матю Поленцани;
• Мариане, икономка на Фанинал – Александра ЛоБианко и др.
Съдържание на операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус
16 януари 3.00 часа – Ейвинд Грувен (1901-1977), ув. Хьоларлюд, oп. 38. 3.07 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Финал. Алегро из Концерт за тромпет и оркестър в ми бемол мажор Hob. VIIe:1. Соло тромпет - Уле Едвард Антонсен. 3.13 часа- Томазо Албинони (1671-1751), Алегро из Концерт за тромпет в си бемол мажор, oп. 7. Соло тромпет – Уле Едвард Антонсен...
Музикалното въведение в „Джаз клуб“ този път е ефектна композиция на саксофониста Боб Минцър, наречена „Ню Рошел“ – град в щата Ню Йорк и родно място на музиканта. Изпълнението е на Bob Mintzer & All L.A. Band. Десетилетия наред саксофонистът е неотделима част от американския инструментален квартет „Йелоуджакетс“ (Yellowjackets), а записът на „Ню..
Поводът за срещата с италианския диригент Андреа Витело е издаденият неотдавна негов диск „Октети“, записан със „Солистите на Скалата“, в който са събрани Октет за духови инструменти на Игор Стравински, Октет на Петер Йотвьош, Октет на Алесио Елиа, „by heart“ на Албертас Навикас и „Gargoyles in love“ на Рита Уеда. На 10 септември миналата година..
В класацията „Надпяване“ всеки месец ви представяме различна музика. Стараем се да бъдем на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравяме традиционното звучене на любимата ни народна музика. В нашия ефир ще чуете да се надпяват не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен актуална музика от фонда на БНР в нашата..
Роднина на дъжда Далеч от делничния бит, далеч от думи неразбрани, шосето като черен бинт превързва тихите ми рани. Един разлюшкан автобус извън мъглата ме извежда и слизам на завоя пуст, повикан от една надежда. Той може би ще разбере защо се лутам без причина – дъждът, роднина на море, на горди облаци роднина. Аз също искам да летя, а..
Тази нощ нашите сънародници от ромски произход посрещнаха Банго Васил или Василица, както наричат още своята Нова година. Много легенди се разказват за..
В това издание на рубриката „География на сетивата“ Диана Маринова ще ви отведе на дълго пътешествие в две серии към Виетнам, Мианмар и остров Борнео. Тя..
Ролята на слуховете в европейската историята са факт. Първите, които са достигнали до нас, датират още от времето на варварските нашествия на Балканите. Те..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg