Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономическите предизвикателства пред България и света през 2020-а

Анализите на Щерьо Ножаров и Атанас Тасев разкриват перспективите пред българска икономика, основана на остарял модел

БНР Новини
Снимка: Pixabay

Какви са икономическите перспективи по света и у нас в началото на годината? В студиото на „Нашият ден“ икономистът от УНСС Щерьо Ножаров очертава тенденциите:

„Започва кръгла година и много европейски и световни политики приключват днес и започват нови планове с хоризонт 2030-а и дори 2050 г.

Светът преминава към дигитална, нисковъглеродна, кръгова икономика."

Ножаров очерта динамичната глобална ситуация и факторите, които ще оказват влияние върху българската икономика, която на този етап не е нито нисковъглеродна, нито дигитална, нито кръгова.

"Стратегически инвеститори се изтеглят от България, само 10% от българската икономика е на фондовата борса, имаме увеличение на дела на сивата икономика – въпреки усилията на правителството – изтъкна Ножаров.

Тъй като икономиката е основана върху остаряла концепция, няма как да има висока възвращаемост, поради което се укрива реалното плащане на доходи и не се плащат реални осигуровки.

Реалната покупателна способност на населението е ниска.

Нараства черният пазар на петролни продукти

Сериозен проблем е и нарастващото неравенството. Разликата в Европейския съюз между най-богатите и бедните е максимално 5 пъти, а в България достигна 8 пъти.

Увеличаващото се неравенство поглъща средната класа – сочат икономическите показатели.

Процентът на бедност е около 39% – на практика това е поглъщане на средната класа от бедността.

Енергетика

Редица региони разчитат на въгледобива и енергопроизводството, базирано върху ТЕЦ-ове – 45%, а тенденцията е да намалява до 15% през 2035 година.

Предвижда се ТЕЦ-овете да преминават на газ, а това ще оскъпи производството 4 пъти.

Миналата година Министерският съвет прие Национална програма за контрол на замърсяването на въздуха 2020-2030 г. Целта е намаляване на емисиите на серен диоксид, азотни оксиди, неметанови летливи органични съединения, амоняк и фини прахови частици.
Енергийният експерт професор Атанас Тасев коментира бъдещето на въглищните централи, перспективите и предизвикателствата пред развитието на енергийния пазар.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04
Митаря и фарисея

Притчата за митаря и фарисея

Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..

публикувано на 09.02.25 в 09:25