Какви са икономическите перспективи по света и у нас в началото на годината? В студиото на „Нашият ден“ икономистът от УНСС Щерьо Ножаров очертава тенденциите:
„Започва кръгла година и много европейски и световни политики приключват днес и започват нови планове с хоризонт 2030-а и дори 2050 г.
Светът преминава към дигитална, нисковъглеродна, кръгова икономика."
Ножаров очерта динамичната глобална ситуация и факторите, които ще оказват влияние върху българската икономика, която на този етап не е нито нисковъглеродна, нито дигитална, нито кръгова.
"Стратегически инвеститори се изтеглят от България, само 10% от българската икономика е на фондовата борса, имаме увеличение на дела на сивата икономика – въпреки усилията на правителството – изтъкна Ножаров.
Тъй като икономиката е основана върху остаряла концепция, няма как да има висока възвращаемост, поради което се укрива реалното плащане на доходи и не се плащат реални осигуровки.
Реалната покупателна способност на населението е ниска.
Нараства черният пазар на петролни продукти
Сериозен проблем е и нарастващото неравенството. Разликата в Европейския съюз между най-богатите и бедните е максимално 5 пъти, а в България достигна 8 пъти.
Увеличаващото се неравенство поглъща средната класа – сочат икономическите показатели.
Процентът на бедност е около 39% – на практика това е поглъщане на средната класа от бедността.
Енергетика
Редица региони разчитат на въгледобива и енергопроизводството, базирано върху ТЕЦ-ове – 45%, а тенденцията е да намалява до 15% през 2035 година.
Предвижда се ТЕЦ-овете да преминават на газ, а това ще оскъпи производството 4 пъти.
Миналата година Министерският съвет прие Национална програма за контрол на замърсяването на въздуха 2020-2030 г. Целта е намаляване на емисиите на серен диоксид, азотни оксиди, неметанови летливи органични съединения, амоняк и фини прахови частици.
Енергийният експерт професор Атанас Тасев коментира бъдещето на въглищните централи, перспективите и предизвикателствата пред развитието на енергийния пазар.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg