И тази нощ, половин час след полунощ, незаспалите ще имат възможност да слушат радиотеатър: радиодраматизацията по романа на Алберт Малц „Един дълъг ден в един кратък живот“ с участието на артистите Васил Михайлов, Иван Тонев, Банчо Банов, Петър Вучков, Асен Ангелов, Сотир Майноловски, Ганчо Ганчев, Адриана Андреева, Александър Притуп, Бочо Василев, Ангелина Сярова и Михаил Михайлов.
Записът е от годините, когато в предговорите на книгите пишеше неща като: „Романът „Един дълъг ден в един кратък живот“ е идейно насочена картина, илюстрираща топлотата, искреността, вярата и оптимизма на обикновения човек, който, обладан от стремежа да се бори за свобода и правда, осъзнава все повече и повече своето значение като движеща сила в историческия развой на американското общество, разкъсва, макар и бавно, булото, зад което се прикрива конюнктурния господар на живота и разкрива истинския му лик, представя типичното разнообразие в американския бит и нрави.“
Днес такива думи предизвикват усмивка, но истината е, че „Един дълъг ден в един кратък живот“ наистина е история за човечност и топлота, за вяра и оптимизъм. И за все още така мечтаните свобода и правда. И тъкмо такива истории са ни необходими във всички времена.
Алберт Малц е роден през 1908 г. Завършва Колумбийския университ. Учи драма в „Йейл“. Преподава драматургия в Нюйоркския университет. Работи в Холивуд като сценарист. Попада под ударите на маккартизма. Осъден е и прекарва една година в затвора. След освобождаването си напуска САЩ и продължава една от основните линии в живота и творчеството си – борбата срещу расизма. Умира през 1985 г.
Сред най-известните му пиеси са „Въртележка“, „Мир на земята“ и „Черната дупка“. Прозата му включва „Кръстът и стрелата“, „Пътешествието на Саймън Макийвър“, „Един дълъг ден от краткия живот“, „Приказка за един януари“ и др.
Автор на драматизацията: Райко Семерджиев.
Режисьор: Георги Костов.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg